Новости

Ціни на зерно в Україні почали знижуватися на тлі зміни умов експорту

Ціни на зерно в Україні почали знижуватися на тлі зміни умов експорту
Закупівельні ціни на зернові минулого звітного тижня перебували у змішаному тренді. Ціни на лінійних елеваторах залишалися більш-менш стабільними. Трохи зросли ціни на пшеницю (11,5%) та кукурудзу в портах. Хоча слід зазначити, що до кінця звітного періоду ціни почали знижуватися на тлі посилення умов експорту аграрної продукції.

Ринок перебував під впливом глобальних трендів, посилення правил експорту з України аграрної продукції та зміцнення національної валюти.

Після масових перевірок силовиками експортних компаній та терміналів у портах тижнем раніше, початок листопада ознаменувалося суттєвими змінами правил на експортному ринку зернових та олійних.
Уряд ухвалив дві постанови, які встановлюють правила верифікації суб’єктів аграрного ринку та розширюють перелік товарів, експорт яких до 5 країн ЄС підлягає ліцензуванню.

Уряд України ухвалив постанову № 1133 від 31.10.23, яка вносить зміни до постанови № 1466 від 27.12.22 "Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню та квот на 2023 р.". Вже опублікований на урядовому порталі документ розширює список товарів, що підлягають експорту до 5 країн ЄС.
Якщо раніше ліцензуванню підлягали тільки пшениця, кукурудза, насіння ріпаку та соняшнику, то тепер до переліку включені ще ячмінь, суміш пшениці та жита (меслин), овес, соя, а також соняшникова, соєва та ріпакова олії та макухи.
Документом передбачено, що заявки на отримання ліцензій на експорт перерахованих у постанові товарів будуть розглядатися у порядку, встановленому Мінекономіки, за умови додаткового надання заявником - експортером свідоцтва платника ПДВ, що діє, та довідки про відкриття банківського рахунку нерезидентом (покупцем товару).
Для компаній, включених до списку верифікованих експортерів, режим ліцензування експорту не застосовується. Вказаний перелік формує Мінагрополітики згідно з встановленою постановою КМУ № 1132 Порядку реалізації експериментального проекту з верифікації суб’єктів агропромислового комплексу в умовах військового стану.
Строк видачі ліцензій на експорт вказаних товарів не повинен перевищувати 10 робочих днів з дня отримання Міністерством економіки відповідної заявки. Заявки на отримання ліцензій для експорту зазначених товарів до Болгарії, Румунії, Словаччини, Угорщини та Польщі будуть розглядатися у 30-денний термін у визначеному Мінекономіки порядку. Такі ліцензії видаватимуться на підставі погоджень, наданих Мінагрополітики після двосторонніх консультацій із партнерами протягом 15 днів з дати отримання від Мінекономіки заявки на видачу ліцензії на експорт зазначених товарів без залучення експортера у порядку міжвідомчого обміну інформацією.

Постанова набирає чинності за 10 днів після публікації.

Уряд України затвердив постанову №1132 від 31.10.23 "Про реалізацію експериментального проекту з верифікації суб’єктів агропромислового комплексу в умовах військового стану", згідно з яким формуватиметься перелік верифікованих експортерів. Нагадаємо, що Мінагрополітики запропонувало з 1 листопада по 31 грудня провести експериментальний проект верифікації експортерів, щоб унеможливити зловживання та порушення законодавства при експорті агропродукції та захистити права компаній, які ведуть діяльність відповідно до вимог закону.
Документ передбачає формування переліку верифікованих суб’єктів АПК, які здійснюють експорт пшениці, кукурудзи, жита, вівса, ячменю, сої, ріпаку чи кользи, соняшнику, соєвої, ріпакової чи соняшникової олії чи макухи.
До переліку верифікованих суб’єктів агропромислового комплексу на безоплатній основі будуть включені суб’єкти, зареєстровані в Державному аграрному реєстрі, які набули статусу користувачів реєстру та одночасно відповідають наступним критеріям:
- зареєстровані як платники ПДВ на 23.02.22 та на дату формування електронного запиту програмними засобами Державного аграрного реєстру;
- немає податкового боргу з платежу "Пеня порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов’язань і штрафні санкції порушення вимог валютного законодавства" (код платежу - 21081000);
- податковими органами щодо них не складено акту про невстановлене місцезнаходження платника податків у зв’язку з неможливістю проведення перевірки дотримання валютного законодавства;
- експортували товар з 23.02.22 по 27.10.23, і банком цієї операції було завершено валютний нагляд за дотриманням граничних термінів розрахунків, визначених НБУ.
Для включення до списку експортер подає заяву, яка формується програмними засобами Державного аграрного реєстру.
Відповідність критеріям підтверджується:
- відомостями про реєстрацію суб’єкта як платника ПДВ, отриманими у порядку електронної інформаційної взаємодії з ДПС, для чого у заяві вказується код платника ПДВ;
- відомостями про відсутність податкового боргу з платежу "Пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов’язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства", отриманими у порядку електронної інформаційної взаємодії з ДПС;
- інформацією про відсутність актів податкового органу про невстановлене місцезнаходження платника податків у зв’язку з неможливістю проведення перевірки дотримання валютного законодавства, що надається ДПС Мінагрополітики щомісяця до 5 числа. За відсутності даних від ДПС на зазначену дату використовується остання інформація.
У Переліку верифікованих суб’єктів агропромислового комплексу зазначаються дані про належність агровиробника до юрособ, фізособ або ФОП та відомості про реєстрацію компанії як платника ПДВ.
Компанія може бути виключена з Переліку верифікованих експортерів на підставі поданої заяви, анулювання реєстрації платника ПДВ, наявності податкового боргу або складеного акта про невстановлене місцезнаходження платника податків у зв’язку з неможливістю проведення перевірки дотримання валютного законодавства.
Мінагрополітики має забезпечити формування переліку верифікованих суб’єктів агропромислового комплексу програмними засобами Державного аграрного реєстру та протягом двох місяців після завершення експериментального проекту надати Кабміну звіт про результати із пропозиціями щодо внесення відповідних змін до законодавства.

Детальніше в АГРО+Зерно.
Потрібні ціни на зернові та інформація про тенденції на ринках?
Пишіть: [email protected]
Телефонуйте: +380 675964652 (WhatsApp, Viber, Telegram).
Середні закупівельні ціни на зернові

Отзывы посетителей:
(Следующие отзывы принадлежат опубликовшим их посетителям. Сайт не несет ответственности за содержание комментариев.)

Еще нет отзывов. Будьте первым!

Написать отзыв
Забыли пароль? Регистрация