Новости

Початок травня характеризувалася мінливою погодою. Стан посівів оцінюється як задовільний

Початок травня характеризувалася мінливою погодою. Стан посівів оцінюється як задовільний
Перша декада травня характеризувалася мінливою за температурним режимом погодою. У другій половині декади відбулося непритаманне, як для цього періоду різке похолодання.

Середня температура повітря знаходилася у межах від 8,0 до 15,5 0С тепла і була на 1-4 0С нижче за норму. Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до 13-19 0С тепла, мінімальна - у найхолодніші ночі знижувалася до 3-12 0С, на поверхні ґрунту спостерігали заморок до 1-2 0С морозу. Температура ґрунту на глибині 5 см у середньому становила 13,6 0С.

Дощі різної інтенсивності, місцями навіть у вигляді короткочасних злив, пройшли протягом останніх 3-4 днів майже на всій території країни. Так, за даними наукових установ НААН у Київській області їх випало 0,6 мм, за норми 15,9 мм, у Львівській - 1,8 мм, у Харківській - 4-14 мм, або 30-80 % від середнього багаторічного значення, в Одеській - 0,8-1,5 мм. Разом з тим, така кількість опадів не сприяла достатньому поповненню запасів продуктивної вологи у ґрунті.

За даними Укргідрометеоцентру станом на 30 квітня запаси продуктивної вологи під озимими культурами в орному шарі ґрунту (0-20 см) на більшості площ були достатніми та оптимальними (21-40 мм), місцями у західних та північних областях верхній шар ґрунту був перезволожений. Проте, на окремих посівах східних, центральних та південних областей вологозапаси понизилися до недостатніх (менше 20 мм), місцями у Харківській, Дніпропетровській та Херсонській областях - до незадовільних (менше 10 мм).

Зволоження метрового шару ґрунту (0-100 см) під озимими культурами на більшій частині площ залишалося достатнім та оптимальним (86-170 мм і більше продуктивної вологи), на окремих площах Дніпропетровської та Херсонської областей воно було недостатнім (менше 80 мм продуктивної вологи).

Під озимим ріпаком вологозабезпечення орного та метрового шарів ґрунту було переважно достатнім та оптимальним і становило 26-36 мм та 97-169 мм продуктивної вологи відповідно.

Під ранніми яровими культурами на більшості площ зволоження орного шару ґрунту було достатнім та оптимальним (21-40 мм продуктивної вологи), на окремих площах Харківської, Дніпропетровської та Херсонської областей - недостатнім (менше 20 мм). Місцями у північних та західних областях 0-20 см шар ґрунту був перезволожений. Вологозабезпечення метрового шару ґрунту на переважній території площ країни було оптимальним (121-170 мм і більше).

На засіяних кукурудзою та цукровими буряками полях, запаси продуктивної вологи орного та метрового шарів ґрунту були достатніми та оптимальними - 21-45 мм та 100-170 мм і більше продуктивної вологи відповідно, лише на окремих площах Харківської області - недостатніми (менше 20 мм).

Під соняшником запаси продуктивної вологи були переважно достатніми та оптимальними і становили: в орному шарі ґрунту - 21-40 мм і більше, у метровому - 81-160 мм і більше.

Після майже двотижневого періоду високого температурного режиму, зниження температури повітря протягом останнього тижня викликало деякий стрес у рослин озимих, ранніх ярих зернових та зернобобових культур.

Так, за повідомленням Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН станом на 8 травня пошкодження пшениці озимої, яка знаходилася у фазі "поява останнього прапорцевого листка" та рослин ранніх зернових культур не відмічалося. Разом з тим, частка пошкоджених сходів рослин кукурудзи та сої ранніх строків сівби становила 3-5 %. За даними Сумського гідрометеоцентру у найближчі дні (9-11 травня) очікується зниження температури повітря на поверхні ґрунту вранці у крайніх північно-східних районах області до 3-5 0С морозу. на решті території - до 2-3 0С морозу.

На думку вчених цього інституту для пом‘якшення ситуації, яка може скластися найближчим часом на посівах сільськогосподарських культур ( у разі зниження температури повітря до мінусових значень) необхідно провести обробку рослин шляхом обприскування їх мікродобривами органічного походження обов‘язково з амінокислотами.

За інформацією Інститут рослинництва імені В. Я. Юр‘єва НААН після майже двомісячної бездощової погоди, у другій половині першої декади травня на території Харківської області пройшли дощі. Їх кількість була незначною (7-15 мм), але вони все ж таки дещо покращили вологозабезпечення рослини озимих культур, що сприятиме їх кращому росту та розвитку. Однак, зниження температури повітря 8-9 травня до 3-4 0С, а місцями й до мінусових значень, може несприятливо вплинути на стан посівів озимих культур: можливе пошкодження зон інтеркалярного росту пагонів, основи та верхівки конусу росту, або й сформованого колосу; порушення розвитку генеративної сфери рослин, що у подальшому може призвести до череззерниці, пошкодження колоса (білоколосості) та зменшення продуктивності рослин. Тому, на цьому етапі вчені Інституту радять провести повний моніторинг посівів з визначенням стану провідникових судин рослин, які живлять колос та безпосередньо життєздатність колосу та його елементів.

Для покращення стану посівів необхідний ретельний догляд за ними, зокрема вчасний обробіток посівів засобами захисту рослин з додаванням у бакову суміш поживних елементів, зокрема азотних добрив та мікроелементів, які покращують зав‘язуваність насіння та формування виповненого зерна.

Посіви гороху, ячменю, пшениці та тритикале ярих, які було висіяно раніше за оптимальні строки сівби мають добрий та задовільний стан залежно від попередника та стану якості обробітку ґрунту, а ті, що було висіяно в оптимальні строки - мають задовільний стан і фази росту й розвитку їх дещо затримуються у порівнянні з ранніми строками сівби.

Горох знаходиться у фазі "7-10 листків", а ранні ярі зернові колосові культури - у фазах "кущіння - початок виходу в трубку".

Посіви пізніх ярих культур (соняшник, кукурудза, соя) знаходяться у фазі "сходи". Опади у другій половині першої декади травня, дещо покращили забезпечення вологою цих культур, але очікуване суттєве зниження температури повітря найближчим часом може несприятливо вплинути на стан їх посівів. Тому, агровиробникам необхідно проводити щоденний моніторинг посівів пізніх ярих культур.

На сьогодні фітосанітарна ситуація на полях вимагає постійного моніторингу шкідливих організмів у посівах озимих та ярих зернових культур для прийняття своєчасних рішень щодо захисту посівів на кожному конкретному полі.

На полях озимих та ярих зернових культур за проявлення ознак хвороб, таких як борошниста роса, іржа, септоріоз та церкоспорельоз посіви обробляють препаратами Альто-Супер ЕС, к.с. (0,4-0,5 л/га); Бампер Супер 490, к.е. (0,8-1,2 л/га); Дерозал 500SC, КС (0,5 л/га); Імпакт К, к.с. (0,6-0,8 л/га); Імпера Голд 490 к.е. (0,8-1,2 л/га); Міраж, к.е. (1,0 л/га); Рекс Дуо, к.с. (0,4-0,6 л/га) та іншими, відповідно до "Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні" на поточний рік.

За перевищення чисельності шкідників ЕПШ рекомендується провести обробки інсектицидами посівів зернових культур одним з рекомендованих інсектицидів: Альфагард 100 к.е. (0,10-0,15 л/га); Бі-58 новий, к.е. (1,5 л/га); Борей Нео, КС (0,15-0,4 л/га); Данадим Макс КЕ (1,0л/га); Сумі-альфа, КЕ (0,2-0,3 л/га); та ін, йдеться в повідомленні НААН.

Отзывы посетителей:
(Следующие отзывы принадлежат опубликовшим их посетителям. Сайт не несет ответственности за содержание комментариев.)

Еще нет отзывов. Будьте первым!

Написать отзыв
Забыли пароль? Регистрация