Новости

Агрометеорологічні умови для озимих в березні оцінюються як задовільні

Агрометеорологічні умови для озимих в березні оцінюються як задовільні
Агрометеорологічні умови для озимих культур у третій декаді березня були задовільними. На сьогодні рослини перебувають у стані відновлення весняних ростових процесів.

Так, за інформацією ННЦ "Інститут землеробства НААН" рослини пшениці озимої знаходяться у фазі "кущіння". Коефіцієнт кущіння 2,6-2,8, висота рослин 14-16 см, довжина конуса наростання рослин - 0,40-0,42 мм. Маса 100 сирих рослин становить 85-95 г.

Рослини тритикале озимого перебувають також у фазі "кущіння". Коефіцієнт кущіння 2,8-3,1, висота рослин 14-15 см, довжина конуса наростання 0,52-0,55 мм. Маса 100 сирих рослин становить 90-100 г.

Рослини жита озимого перебувають наприкінці фази "кущіння". Коефіцієнт кущіння 2,5-2,7, висота рослин 14-16 см, довжина конуса наростання 0,90-0,95 мм. Маса 100 сирих рослин становить 90-95 г.

Рослини ячменю озимого перебувають також наприкінці фази "кущіння". Коефіцієнт кущіння 2,1-2,2, висота рослин 13-14 см, довжина конуса наростання 0,75-0,78 мм. Маса 100 сирих рослин становить 44-46 г.

Конус наростання у рослинах озимих зернових культур здоровий, опалесцентний, з оцінкою 5 балів. Стан посівів оцінюється як добрий та задовільний.

Рослини ріпаку озимого знаходяться у фазі "розетки" та "ріст стебла". Стан посівів в основному добрий.

За повідомленням Інституту кліматично-орієнтованого сільського господарства НААН за даними Департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської обласної військової адміністрації у північній частині області (від лінії Любашівка-Подільськ-Окни) понад 90% посівів озимих культур знаходяться у доброму і задовільному стані. Водночас, як у південних та центральних районах такий стан мають лише 60% площ озимих, решта посівів - слабкі та зріджені, тому, тут розглядаються різні варіанти розвитку ситуації. Тому, за дощової та прохолодної весняної погоди слабкі та зрідженні посіви можуть сформувати врожайність на рівні 3,0-3,5 т/га.

Такі метеорологічні фактори, як прогнозоване значне підвищення температури повітря найближчим часом, довший світловий день, переважання короткохвильових синьо-фіолетових променів високих енергій стимулюють формування органів плодоношення, тобто рослини переходять від вегетативного до генеративного періоду розвитку. У цей час вся увага виробничників і науковців повинна бути сконцентрована на підготовці до другого азотного підживлення, яке проводять на всіх площах, зайнятих озимими культурами на початку виходу рослин у трубку (IV етап органогенезу). Дози азотних добрив при цьому корегуються з урахуванням попередньо внесених. Якщо при відновленні вегетації було внесено 50-60 кг/га д.р. азоту, то на IV етапі потрібно довнести 40-50 кг/га, а за внесення 20-30 кг/га у перший період - 60-70 кг/га д.р. на IV етапі.

Враховуючи значний запас інфекції хвороб і шкідників на озимих зернових культурах, їх пригнічення за ранньовесняного періоду та прогнозований інтенсивний розвиток у подальшому, існує загроза ураження посівів хворобами та пошкодження шкідниками, що особливо небезпечно на ослаблених стресовими чинниками рослинах. Тому, рекомендується проводити постійний моніторинг фітосанітарного стану посівів для своєчасного застосування засобів захисту

Перша половина третьої декади березня характеризувалася прохолодною погодою, яка значно змінилися у другій половині. Опади відмічалися майже на всій території країни.

Середня температура повітря знаходилася у межах від 3,0 до 9,7 0С тепла і була на 2,0-7,1 0С вищою за норму. Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до 10,0-16,3 0С тепла, мінімальна - у найхолодніші ночі знижувалася від 5,0 0С тепла до 2,8 0С морозу. Температура ґрунту на глибині 5 см у середньому становила 4,6-5,8 0С.

Опади у вигляді дощу, а подекуди мокрого снігу спостерігалися майже на всій території країни. Так, за даними наукових установ НААН у Київській області їх випало 10,7 мм, за норми для третьої декади 12 мм, в Одеській - 31 мм, або 221 % від декадної норми (14 мм), у Житомирській - 10 мм, у Львівській - 6,4 мм.

За даними Укргідрометеоценту станом на 20 березня запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту (0-20 см) під озимими культурами та на зябу на більшості площ становили від 23 до 55 мм, що відповідало достатнім та оптимальним показникам продуктивної вологи, місцями ґрунту був перезволожений.

Зволоження метрового шару ґрунту (0-100 см) під озимими культурами та на зябу було достатнім та оптимальним - 121-180 мм і більше продуктивної вологи. Лише на окремих площах південних областей запаси продуктивної вологи були низькими для ранньовесняного періоду і становили 95-113 мм продуктивної вологи.

Отзывы посетителей:
(Следующие отзывы принадлежат опубликовшим их посетителям. Сайт не несет ответственности за содержание комментариев.)

Еще нет отзывов. Будьте первым!

Написать отзыв
Забыли пароль? Регистрация