На сьогодні на більшій частині посівів озимих зернових культур у рослин продовжується фаза "кущіння", утворюється листовий апарат, наростає їх вегетативна маса, інтенсивно формуються вторинні корені, від яких значною мірою залежить майбутній урожай.
На думку вчених Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН за раннього відновлення вегетації рослини довше затримуються у фазі "вихід у трубку", що сприяє формуванню довгого колосового стержня, а отже, більшої кількості колосків у колосі.
Залежно від типу ґрунту необхідно розпочати або продовжувати весняно-польові роботи: підживлення озимих, передпосівний обробіток ґрунту, внесення основного удобрення під ранні ярі культури та їх сівбу, зокрема пшениці, ячменю, вівса.
Враховуючи слабку біологічну конкуренцію посівів пшениці озимої, сприятливі умови для росту та розвитку сегетальної рослинності, нинішньої весни ймовірна поява багатьох видів бурянів за відносно короткий проміжок часу. Тому, рекомендовано внесення гербіцидів за появи максимальної кількості сегеталів для ліквідації їх шляхом однократного застосування препаратів. Критерієм доцільності внесення гербіцидів є економічний поріг шкодочинності (ЕПШ). На зернових цей показник вимірюють співвідношенням бур‘янів та культурних рослин на обліковій площі, що становить 5 %.
Під час весняного огляду посівів зернових культур на основі видового складу сегеталів та з врахуванням фази розвитку культури і температури, за якої можна застосувати препарати, необхідно використати один (або суміш) з рекомендованих гербіцидів, занесених до "Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні". Перевагу потрібно надавати препаратам з відносно широким спектром дії, а також тим, які ефективно працюють за низьких температур повітря. За наявності перерослих бур‘янів на посівах пшениці озимої ефективною є обробка посівів гербіцидом гроділ Максі 375 OD, о.д. - 0,09-0,11 л/га.
Наразі на посівах зернових, насамперед сильно загущених, на листках нижнього, а подекуди і середнього ярусу виявлено розвиток септоріозу, ринхоспоріозу. Хворобами уражено 2-5% рослин. У подальшому, за сприятливих умов, відсоток ураження може значно збільшитися. Тому, надзвичайно актуальним буде повсякденний моніторинг за фітосанітарним станом для недопущення запізнення з обробкою посівів фунгіцидами. Боротьбу з цими хворобами треба починати якомога раніше, щоб призупинити їх розвиток, який, за нашими прогнозами, переважатиме показники минулих років. Отже, важливо буде використати фунгіциди проти листкових хвороб, які можна застосовувати вже за температури 5-8 0С, такі як тілт Турбо 575 ЕС, к.е. та інші рекомендовані препарати, що входять до "Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні".
Під час обробітку посівів зернових культур фунгіцидами необхідно враховувати фітосанітарний стан кожного поля, а зокрема ступінь ураження рослин певним збудником та дотримуватися правил техніки безпеки при роботі з отрутохімікатами. Оброблення фунгіцидами потрібно виконувати згідно з рекомендаціями до певного препарату.
Необхідно також постійно проводити обстеження посівів озимих зернових культур на наявність мишоподібних гризунів навесні: за ЕПШ (3-5 колоній на 1 га) продовжують боротьбу з ними.
У першій декаді березня продовжувала утримуватися тепла, як для цієї пори року погода, лише протягом останньої доби температура повітря дещо знизилася і набула у деяких регіонах мінусових значень. Незначні опади випали локально.
Середня температура повітря знаходилася у межах від 2,5 до 11,7 0С тепла і була на 5,1-13,0 0С вищою за норму. Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до 8,0-19,2 0С тепла, мінімальна - у найхолодніші ночі у північних областях знижувалася до 1,6 0С морозу на решті території до 3,6-5,7 0С тепла.
Незначні опади у вигляді дощу спостерігалися локально. Так, за даними наукових установ НААН у Київській області протягом останнього тижня їх не було зовсім, сніговий покрив відсутній, грунт талий, температура ґрунту на глибині 5 см становить 3,9 0С. У Житомирській області їх кількість становила 1 мм. У Львівській області опади випали у кількості 4,8 мм. Грунт на полях залишається сильно зволоженим.
За даними Укргідрометеоцентру лютий місяць нинішнього року виявився найтеплішим за весь період спостережень, за винятком лівобережних областей. Середня місячна температура повітря була на 4,6-7,2 0С вищою за норму і становила від 0,5 0С на Сумщині до 6,7 0С тепла на Закарпатті.
Максимальна температура повітря на більшій частині території країни підвищувалася до 14-19 0С, в Одеській та Закарпатській областях - до 20-21 0С, у північно-східних, Черкаській, Полтавській та Харківській областях - 8-13 0С тепла.
Мінімальна температура повітря знижувалася до 3-8 0С, у Чернігівській, Харківській, Донецькій та Дніпропетровській областях - до 9-11 0С, на Сумщині - до 16 0С морозу.
Середня кількість опадів у місяці лютому на більшій частині території країни виявилася більшою за норму і становила 125-176 % (від 37 до 65 мм), у Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській, Вінницькій, Черкаській, Чернігівській, Кіровоградській, Дніпропетровській та Харківській областях їх кількість була близькою до місячної норми - 85-119 %. Найменше опадів відмічалося у південних областях - 14-58 % норми (від 4 до 22 мм). Місцями на півдні Одеської та Миколаївської областей опадів упродовж місяця не було зовсім.
Еще нет отзывов. Будьте первым!