Новости

Озимі перебувають у стані неглибокого спокою

Озимі перебувають у стані неглибокого спокою
Погодні умови звітного періоду характеризувалися значними плюсовими показниками вдень та незначними приморозками вночі. Переважала хмарна та малохмарна погода. Опади відмічалися у вигляді дощу та мокрого снігу. Майже кожного дня спостерігалися тумани та димка. Озимі культури протягом другої декади лютого переважно перебували у стані неглибокого спокою, хоча потрібно відмітити, що вищезазначене підвищення денних температур повітря сприяло початку відновлення ростових процесів озимих.

Значного підвищення чисельності та активного розселення мишоподібних гризунів не відмічається. В озимих посівах майже усіх регіонів нараховується 1-3, осередково на окремих полях у крайових смугах Дніпропетровської, Миколаївської областей обліковувалося 4-6 жилих колоній на гектарі. Наявні колонії сформовані в середньому з 2-5 нір. В заселених гризунами багаторічних травах, садах, неорних землях, полях після просапних культур мають місце 2-4, в осередках Волинської, Дніпропетровської, Івано-Франківської, Миколаївської, Черкаської, Чернівецької областей 5-9 жилих колоній на гектарі.

За слабкого та середнього ступенів у згаданих областях пошкоджено 1-6% рослин озимих зернових та ріпаку, багаторічних трав.

Захисні заходи залишаються актуальними у вищезазначених та інших областях, де варто продовжувати відслідковувати чисельність та шкідливість гризунів і за наявності порогової кількості (3-5 жилих колоній на гектар) здійснювати винищувальні заходи через внесення в жилі нори родентицидів дозволених до використання на території країни.

Сприятливі агрокліматичні умови звітного періоду в Житомирській, Львівській, Хмельницькій та Черкаській областях, переважно на добре розвинених посівах озимих пшениці, ячменю стимулювали слабкий розвиток борошнистої роси, альтернаріозу, септоріозу, переноспорозу, кореневих гнилей, снігової плісняви, де збудники цих хвороб збереглися на 2-8% рослин.

В Одеській області триває слабке живлення личинок хлібного туруна, якими заселено 2% площі. Середня чисельність личинок 0,5 екз., максимально - 1 екз. на кв.м. Віковий стан личинок: ІІ віку - 23%, ІІІ-77%. Пошкоджено 1% рослин.

Аналіз даних відбору монолітів рослин озимих зернових культур (пшениця, жито, ячмінь) у Львівській, Рівненській та Чернігівській областях показав, що рослини перебувають в фазах сходи - кущіння, мають добру регенераційну здатність при відрощуванні. Зрідженості не виявлено. Лабораторним аналізом рослин озимини, відібраних з монолітів у Рівненській області, виявлено інфекційний запас збудників борошнистої роси, септоріозу, кореневих гнилей на рівні 1-3%. Небезпека пошкодження озимих культур зберігається на посівах, де тривалий час утримуватиметься застій талих вод.

За потепління через високий рівень ураженості рослин озимини можливий масовий розвиток хвороб. Тому, ефективним заходом оздоровлення рослин та покращення стану посівів буде ранньовесняне боронування з прикореневим підживленням мінеральними добривами.

Повсюди спеціалісти фітосанітарної безпеки проводять обстеження зерносховищ та складських приміщень усіх форм власності на наявність комірних шкідників. Так, в окремих партіях продовольчого та фуражного зерна у Вінницькій, Волинській та Рівненській областях виявлені комірні довгоносики, борошняний хрущак, кліщі 1-8 екз. на кг зерна. За виявлення зараженості зерна шкідниками проводять обов‘язкове знезараження збіжжя через фумігацію дозволеними фумігантами.

В лабораторних умовах спеціалістами було визначено стан перезимівлі сисних шкідників та яблуневої молі. Перезимівля пройшла задовільно. При огляді гілок плодових дерев виявлено зимуючий запас яблуневої попелиці 5 яєць на 10 см гілки, бурого плодового кліща 3 яєць на 10 см гілки. Загинуло в середньому 5% зимуючої стадії шкідників.

В господарствах здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових та ріпаку.

За оперативною інформацією про хід робіт із захисту рослин, наданою Головними управліннями Держпродспоживслужби в областях станом на 15.02.2024 проти мишоподібних гризунів було оброблено - 427,4 тис. га сільськогосподарських угідь, з них:

озимі зернові культури - 236,5 тис. га;

озимий ріпак - 157,1 тис. га;

багаторічні трави - 18,6 тис. га;

інші культури - 15,2 тис. га.

Хімічним методом проти мишоподібних гризунів оброблено - 352,7 тис. га, біологічним методом - 74,7 тис. га.

Отзывы посетителей:
(Следующие отзывы принадлежат опубликовшим их посетителям. Сайт не несет ответственности за содержание комментариев.)

Еще нет отзывов. Будьте первым!

Написать отзыв
Забыли пароль? Регистрация