В листі Секерський зазначив, що лібералізація торгівлі після початку війни отримала "протилежний ефект". Проблеми з надмірним імпортом стосуються не лише зернових, але й "цукру, мяса птиці, яєць, мяких фруктів (особливо замороженої малини) або яблучного концентрату".
Як приклад міністр наводить цукор, поставки якого з України виросли у двадцять разів.
Секерський вважає, що слід розпочати переговори з Україною "про поступову взаємну лібералізацію, що супроводжуватиметься поступовою адаптацією українського сільського господарства до стандартів і законодавства ЄС".
Як повідомляла "Агро Перспектива", Україна підписувала угоду про зону вільної торгівлі з ЄС, долаючи перешкоди. Основна боротьба точилася за постачання продовольства.
Після підписання кожен новий рік в Україні стартував однаково: квоти на окремі товари розліталися як гарячі пиріжки. Мед, яйця, курятина, яблучний сік, часник… Пшениця, кукурудза - то само собою.
Згідно з Угодою про асоціацію з ЄС, Україна може без мит постачати до Євросоюзу 36 товарних позицій у межах затверджених обсягів тарифних квот. Список чималий: яловичина, свинина, баранина, м‘ясо птиці, молоко, вершки, йогурти, зернові, висівки, мед, цукор, крохмаль, гриби, часник, солод, виноградний і яблучний соки, вершкове масло, цигарки, етанол, яйця та альбуміни.
Часом квоти обирали буквально за добу. За межами квот торгівля з ЄС була менш цікавою. Маржі не було.
Аж тут… Повномасштабне вторгнення. Війна.
Як жест підтримки українського народу в червні 2022 року ЄС скасовує на 12 місяців усі мита й квоти на українську продукцію.
У 2023 році режим безмитної торгівлі продовжили ще на 12 місяців - до 5 червня 2024.
Наразі складно оцінювати, жалкує Європа чи ні про те, що в 2022 відкрила шлюзи українському продовольству після того, як протягом багатьох місяців ретельно прописувала алгоритми захисту власного ринку. Україна отримала безперешкодний доступ на ринок ЄС, не будучи при цьому його членом.
Ми шансом скористалися. 2021 року ЄС купив українського продовольства на 7 млрд евро. За результатами 2022-го, ми зросли до 13,2 млрд євро, або до 8% усього європейського імпорту.
Головними торговельними партнерами в агросегменті виступають Румунія, Польща, Іспанія, Нідерланди, Італія, Німеччина, Угорщина. Сукупний оборот України з цими державами становить 78%.
ЄС за дев‘ять місяців 2023 року закупив у України продовольства на 8750 млн євро, що на 891 млн євро (11%) більше, ніж за відповідний період 2022 (переважно через зростання поставок зерна в першій половині року).
Нагадаємо: Європейська рада вирішила розпочати переговори про вступ України та Молдови до Євросоюзу.
Еще нет отзывов. Будьте первым!