Початок першої декади січня характеризувався теплою, як для цієї пори року погодою. У другій половині декади відбулося різке зниження температури повітря до мінусових значень. Опади, на початку декади у вигляді дощу, мокрого снігу, а в подальшому (до настання морозів) снігу випали на всій території країни.
Середня температура повітря знаходилася у межах від 4 до 14 0С морозу і була на 2,6-6,8 0С нижче норми. Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до 1-8 0С тепла, на більшій частині території мінімальна - у найхолодніші ночі знижувалася до 11-20 0С морозу.
Опади у вигляді снігу, місцями мокрого снігу, у південних областях у вигляді дощу спостерігалися майже на всій території країни. За даними ННЦ "Інститут землеробства НААН" у Київській області їх випало 17 мм, за норми для першої декади січня 11,0 мм, на полях утворився сніговий покрив висотою 10-12 см, температура ґрунту на глибині 5 см становить від 1 до 9 0С морозу, глибина промерзання ґрунту - 15-18 см. За відсутності снігового покриву температура ґрунту на глибині залягання вузлів кущіння (3 см) могла знижуватись до 9 0С морозу і нижче.
За повідомленням Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН у Вінницькій області зниження температури повітря відбулося 6-7 січня. Упродовж 7-8 січня на більшості території регіону уторився сніговий покрив висотою 8-15 см. Разом з тим, висота його через сильний вітер є нерівномірною, особливо на пагорбах, зменшуючись місцями до 6-8 см. У південній частині області (південніше Тульчина) вона становить біля 3 см. Станом на 9 січня температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння пшениці озимої не опустилась нижче 3,0-3,5 0С морозу, що дає підстави стверджувати, про відсутність критичного стану перезимівлі озимих культур.
За інформацією Інституту сільського господарства Полісся НААН у Житомирській області кількість опадів становила 8 мм, висота снігового покриву - 3-10 см, на поверхні снігу спостерігається півсантиметрова льодяна кірочка.
За даними Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН у Львівській області опади випали у кількості 15,9 мм, сніговий покрив утворився 7 січня на талому ґрунті, який поступово промерзав із зниженням температури, висота снігового покриву на полях з пшеницею озимою станом на 9 січня становила 2-10 см, промерзання ґрунту ‒ від 4 до 10 см залежно від висоти снігу. Локально спостерігається висяча льодяна кірка товщиною 4-5 мм. Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння становить 8,1 0С морозу.
За даними Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН у Сумській області станом на 10 січня на полях є сніговий покрив висотою 10-12 см, а в зоні лісосмуг - 35-40 см. У перші 7 діб січня 2024 року температура грунту на глибині залягання вузла кущіння рослин становила 1-
1,5 0С морозу, із зниженням температури повітря 8-9 січня до 17-19 0С морозу вона становить - 9 0С. Сьогодні такі температури для рослин пшениці озимої не є критичними. Глибина промерзання ґрунту здебільшого становить 12-14 см. За спостереженнями агрономів майже на всіх посівах льодяна кірка на даний час відсутня.
За даними Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства НААН в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях починаючи з 8 січня відбулося різке зниження температури повітря спочатку до 2-5, а потім 7-11 0С морозу. Опади різної інтенсивності у вигляді дощу та снігу пройшли на всій території південних областей 7-8 січня, що призвело до утворення спочатку льодяної кірки, а потім снігового покриву висотою 1-3 см. Станом на 10 січня, сніговий покрив на полях півночі Херсонської області був відсутній, у західних районах - поля суцільно вкриті рівним шаром снігу середньою висотою 3 см. Глибина промерзання ґрунту становить 5-9 см. Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння пшениці озимої становила 2-3 0С морозу, що значно вище критичної температури вимерзання, яка за розрахунками науковців становить: у пшениці озимої у фазі "утворення сходів - 3-й листок" - 11-13 0С морозу, у фазі "кущіння" - 13-15 0С морозу; озимого ріпаку - 9-11 0С морозу.
Еще нет отзывов. Будьте первым!