Новости

Погодні умови на перезимівлю озимих негативного впливу не мають

Погодні умови на перезимівлю озимих негативного впливу не мають
Погодні умови на перезимівлю озимих культур негативного впливу не мають. На сьогодні озимі перебувають у задовільному стані. Опади, що випали у подальшому суттєво поповнять запаси вологи верхнього шару ґрунту. Але, нестійкі погодні умови, такі як почергові зміни температури повітря з мінусових на плюсові значення й навпаки, сходження та утворення снігового покриву, локальне залягання льодяної кірки, знижують зимостійкість, зокрема - морозостійкість озимини. Тому, контроль за її перезимівлею має залишатися на порядку денному.

Початок першої декади січня характеризувався теплою, як для цієї пори року погодою. У другій половині декади відбулося різке зниження температури повітря до мінусових значень. Опади, на початку декади у вигляді дощу, мокрого снігу, а в подальшому (до настання морозів) снігу випали на всій території країни.

Середня температура повітря знаходилася у межах від 4 до 14 0С морозу і була на 2,6-6,8 0С нижче норми. Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до 1-8 0С тепла, на більшій частині території мінімальна - у найхолодніші ночі знижувалася до 11-20 0С морозу.

Опади у вигляді снігу, місцями мокрого снігу, у південних областях у вигляді дощу спостерігалися майже на всій території країни. За даними ННЦ "Інститут землеробства НААН" у Київській області їх випало 17 мм, за норми для першої декади січня 11,0 мм, на полях утворився сніговий покрив висотою 10-12 см, температура ґрунту на глибині 5 см становить від 1 до 9 0С морозу, глибина промерзання ґрунту - 15-18 см. За відсутності снігового покриву температура ґрунту на глибині залягання вузлів кущіння (3 см) могла знижуватись до 9 0С морозу і нижче.

За повідомленням Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН у Вінницькій області зниження температури повітря відбулося 6-7 січня. Упродовж 7-8 січня на більшості території регіону уторився сніговий покрив висотою 8-15 см. Разом з тим, висота його через сильний вітер є нерівномірною, особливо на пагорбах, зменшуючись місцями до 6-8 см. У південній частині області (південніше Тульчина) вона становить біля 3 см. Станом на 9 січня температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння пшениці озимої не опустилась нижче 3,0-3,5 0С морозу, що дає підстави стверджувати, про відсутність критичного стану перезимівлі озимих культур.

За інформацією Інституту сільського господарства Полісся НААН у Житомирській області кількість опадів становила 8 мм, висота снігового покриву - 3-10 см, на поверхні снігу спостерігається півсантиметрова льодяна кірочка.

За даними Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН у Львівській області опади випали у кількості 15,9 мм, сніговий покрив утворився 7 січня на талому ґрунті, який поступово промерзав із зниженням температури, висота снігового покриву на полях з пшеницею озимою станом на 9 січня становила 2-10 см, промерзання ґрунту ‒ від 4 до 10 см залежно від висоти снігу. Локально спостерігається висяча льодяна кірка товщиною 4-5 мм. Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння становить 8,1 0С морозу.

За даними Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН у Сумській області станом на 10 січня на полях є сніговий покрив висотою 10-12 см, а в зоні лісосмуг - 35-40 см. У перші 7 діб січня 2024 року температура грунту на глибині залягання вузла кущіння рослин становила 1-
1,5 0С морозу, із зниженням температури повітря 8-9 січня до 17-19 0С морозу вона становить - 9 0С. Сьогодні такі температури для рослин пшениці озимої не є критичними. Глибина промерзання ґрунту здебільшого становить 12-14 см. За спостереженнями агрономів майже на всіх посівах льодяна кірка на даний час відсутня.

За даними Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства НААН в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях починаючи з 8 січня відбулося різке зниження температури повітря спочатку до 2-5, а потім 7-11 0С морозу. Опади різної інтенсивності у вигляді дощу та снігу пройшли на всій території південних областей 7-8 січня, що призвело до утворення спочатку льодяної кірки, а потім снігового покриву висотою 1-3 см. Станом на 10 січня, сніговий покрив на полях півночі Херсонської області був відсутній, у західних районах - поля суцільно вкриті рівним шаром снігу середньою висотою 3 см. Глибина промерзання ґрунту становить 5-9 см. Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння пшениці озимої становила 2-3 0С морозу, що значно вище критичної температури вимерзання, яка за розрахунками науковців становить: у пшениці озимої у фазі "утворення сходів - 3-й листок" - 11-13 0С морозу, у фазі "кущіння" - 13-15 0С морозу; озимого ріпаку - 9-11 0С морозу.

Отзывы посетителей:
(Следующие отзывы принадлежат опубликовшим их посетителям. Сайт не несет ответственности за содержание комментариев.)

Еще нет отзывов. Будьте первым!

Написать отзыв
Забыли пароль? Регистрация