250 років тому вареники з картоплею ніхто не робив, бо цей овоч був ще маловідомий на території України.Замість них дійсно робили вареники із сиром та з вишнями, а ще з урдою - це перетерте та підсмажене насіння конопель або маку. Те ж саме стосується традиційної страви заходу України - баношу. Вона стала популярною у 19 столітті, коли почали вирощувати багато кукурудзи.
На заході України споживали більше картоплі та кукурудзи, ніж у центральній Україні, де краще родив хліб. У книзі польського дослідника Станіслава Щепановського вказано, що в 1890 році житель Галичини з‘їдав приблизно 310 кілограмів картоплі на рік. Це майже кілограм на день.
Є цікаві записи Михайла Драгоманова, уродженця Гадяча на Полтавщині, про поїздку на заxідноукраїнські землі у другій половині 19 ст. Він був вражений тим, що скрізь годували картоплею. Його запросили на звану вечерю до чиновника, по тих часах це мала бути небідна людина. На перше подали пісний картопляний суп. Коли перейшли до другої страви, Драгоманов побачив на тарілці щось коричневе й засмажене та подумав, що це печеня. Як виявилося, це були картопляники. А на десерт подали ті ж самі картопляники, але зі сливовим соусом. Також у західних областях України й досі готують страви з кукурудзяної крупи - банош і кулешу. Не плутайте цю страву з кулешем - його варили з пшона переважно в центральній Україні, йдеться у публікації Weekend.
Еще нет отзывов. Будьте первым!