У проса триває викидання волотті, рослини висотою були 41 см. Стан посівів добрий та задовільний. Запаси продуктивної вологи знизились до недостатніх і в орному шарі ґрунту становили 3 мм, а в метровому - 26 мм.
За даними науковців Інституту землеробства НААН середня температура повітря на Київщині склала 18,2 °С, за норми для третьої декади червня 19,8 °С. Опадів випало 11,4 мм, за норми 25,1 мм. Температура ґрунту на глибині 5 см складала 19,2 °С.
Рослини пшениці озимої знаходились на ХІ етапі органогенезу (молочна стиглість). Висота рослин 95-100 см, довжина колоса - 9,0-10,5 см, кількість колосків у колосі - 18-20, озерненість колоса - 35-48 шт. За сприятливих умов прогнозована урожайність пшениці озимої може скласти від 4,0-4,7 т/га за ресурсоощадних варіантів технології до 8,5-9,0 т/га за високоінтенсивної технології вирощування залежно від сорту.
Рослини тритикале озимого перебували на ХІ етапі органогенезу (молочна стиглість). Висота рослин 105-140 см, довжина колоса 11,0-13,5 см, кількість колосків у колосі - 22-26 штук, озерненість колоса - 35-70 шт. Прогнозована урожайність може скласти від 3,8 до 9,0 т/га.
Рослини жита озимого перебували на ХІ етапі органогенезу (молочна стиглість). Висота рослин 150-175 см, довжина колоса 13,0-14,5 см, кількість колосків у колосі - 33-37, озерненість колоса - 75-80 шт. Прогнозована урожайність може скласти від 3,5 до 6,5 т/га.
Рослини ячменю озимого перебували на ХІІ етапі органогенезу (збиральна стиглість). Висота рослин 110-115 см, довжина колоса 5,5-7,5 см, кількість колосків у колосі - 49-52, озерненість колоса - 48-60 шт. Прогнозована урожайність становитиме від 2,8 до 7,7 т/га.
Рослини пшениці ярої перебували на ХІ етапі органогенезу (молочна стиглість). Кількість рослин 420-500 шт./м2. Довжина колоса 11,0-14,0 см, в колосі 12-15 колосків, озерненість колоса - 27-40 шт. Висота рослин 105-115 см. За сприятливих умов наливу прогнозована урожайність пшениці ярої може скласти від 3,5 до 7,5 т/га.
Рослини ячменю ярого перебували на ХІІ етапі органогенезу (молочно-воскова стиглість). Кількість рослин 380-440 шт./м2. Озерненість колоса - 18-24 штук, довжина колоса 8-9 см. Висота рослин 105-115 см. Прогнозована урожайність може скласти від 3,0 до 7,4 т/га залежно від технології вирощування.
Рослини вівса перебували на ХІ етапі органогенезу (молочна стиглість). Кількість рослин 380-500 шт./м2. Висота рослин 112-118 см. Прогнозована урожайність може скласти від 6,7 до 7,8 т/га.
За даними Інституту сільського господарства Полісся НААН впродовж останнього звітного тижня середньодобові показники температури повітря коливалися від 15,5 до 19,4ºС. Кількість опадів становила в межах 5 мм. Вміст продуктивної вологи в метровому шарі дерново-підзолистого ґрунту становить 125-135 мм.
В умовах Житомирської області озимі зернові культури знаходяться в фазі достигання (від молочної стиглості в пшениці до молочно-воскової стиглості в ячменю). Більшість рослин ярих зернових культур перебувають в фазі початку достигання насіння. В цілому стан посівів озимих та ярих зернових культур задовільний та добрий.
За даними Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН на кінець третьої декади червня середньодобова температура повітря у Сумській області становила 17,70С. Середня температура ґрунту на глибині 5 см та 40 см становила 18,4 і 18,5 0С відповідно. Опадів за цей час випало 7,7 мм.
На початок першої декади липня состерігалося значне потепління. Вдень переважно сонячно. Можливі короткочасні дощі.
Посіви озимих культур перебувають у доброму та задовільному стані. Триває фаза дозрівання. В залежності від строку сівби рослини проходять період пізньої молочної та ранньої тістової стиглості. Ячмінь озимий ранніх та оптимальних строків сівби перебуває у фазі дозрівання. Повна стиглість зерна пшениці озимої очікується 18-20 липня. На посівах озимини відмічено наявність шкідників ˗ п‘явиця, хлібні трипси, хлібний жук.
На більшості площ посіяних в ранні і оптимальні строк рослин ячменю ярого, пшениці ярої та вівса триває фаза колосіння - наливу зернівки. Основним на сьогодні на посівах даних культур є спостереження за наявністю шкідників та хвороб. Зараз на посівах ярих культур ураження посівів хворобами не відмічено більше, ніж економічний поріг шкодочінності.
Рослини сої знаходяться у фазі бутонізації - початку цвітіння.
Посіви соняшнику знаходяться на початку фази бутонізації. Спостерігається затримка із розвитком та нормативними термінами початку цвітіння на 7-10 днів.
Загалом динаміка та рівень вегетативного розвитку рослин (та очікуваний рівень урожайності) на рівні минулого 2024 року
Гречка, в основному, знаходиться у фазі цвітіння. Значна кількість опадів позитивно вплинула на ріст і розвиток рослин гречки. Порівняно невисока температура у ранковий період сприяє інтенсивному запиленню рослин гречки комахами.
На переважній кількості площ в області коноплі перебувають у фазі бутонізації. Опади, що випали на останню декаду сприяють інтенсивному росту рослин і видовженню стебел.
За даними науковців Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН у Львівській області середньодобові температури повітря знаходилися в межах 15,0‒20,3 °С за кліматичних показників 17,2 °С у ІІІ декаді червня та 16,7 °С ‒ І декаді липня.
Запаси продуктивної вологи під посівами пшениці озимої були достатніми.
Рослини пшениці озимої сортів Естафета миронівська та Поларкап за сівби 26.09 є в кінці ХІ етапу органогенезу (кінець молочної стиглості), жита озимого Інтенсивне 99 (сівба 24.09) ‒ ХІ етапі (молочна стиглість), ячменю озимого Каліфорнія (сівба 24.09) ‒ ХІІ етапі (початок воскової стиглості), вівса Андрій, ячменю ярого Актуал і Абсолют (сівба 26.03) ‒ в Х‒ХІ етапах (відповідно формування зерна та молочна стиглість), сої Титан і Моцарт за сівби 30.04 ‒ VІІІ етапі (бутонізація).
Практична відсутність опадів у ІІІ декаді червня та їх незначна кількість у І та ІІ зумовила зниження запасів продуктивної вологи ґрунту. Високі денні температури повітря, вітри 5 м/с і більше, зниження запасів вологи по всьому кореневмісному горизонті ґрунту призведе до погіршення умов росту й розвитку пізніх сільськогосподарських культур, негативного впливу на налив зерна зернових, особливо ярих зернових культур.
Вологість зерна становила: пшениця озима Естафета миронівська ‒ 55,8 %, Поларкап ‒ 57,1 %; жито озиме Інтенсивне 99 ‒ 63,3 %; ячмінь озимий Каліфорнія ‒ 38,9 %; ячмінь ярий Актуал ‒ 54,1 %, Абсолют ‒ 53,8 %.
Згідно з моніторингом посівів озимих зернових розвиток хвороб колосу залежно від сорту становить: септоріозу - 0,5-1,5 %, фузаріозу - 0,5-1,5 %, борошнистої роси - 0,5 %.
Посіви ярого ячменю уражені темно-бурою плямистістю листя, сітчастою, смугастою плямистістю - 17,5-25,5 %, карликовою іржею − 9,5−19,5 %, вівса ‒ червоно-бурою плямистістю ‒ 9,0-19,5 %.
За даними Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр"єва НААН на території Харківської області продовжувала утримуватися нестійка прохолодна погода з короткочасними дощами, у супроводі гроз та шквалистого посилення вітру. Середня декадна температура повітря становила 16,6-18,6° тепла.
На більшості площ зерно озимої пшениці досягло воскової стиглості, що на один-два тижні раніше середніх багаторічних строків. Стан посівів переважно задовільний та добрий.
У ярого ячменю зерно досягло воскової стиглості, на півдні області відмічали повну стиглість зерна. Через посилення вітру спостерігалося полягання посівів. Стан посівів на кінець декади переважно задовільний та добрий.
Гречка впродовж декади перебувала у фазі цвітіння. Стан рослин добрий.
На посівах гороху тривало формування бобів, на окремих полях центрального району відмічали достигання. Стан рослин переважно добрий.
У сої на пізніх посівах у північній частині області відмічалася поява бокових пагонів, на решті території - початок цвітіння. Стан посівів добрий.
Кукурудза, залежно від строків сівби, знаходилася у фазах 11, 13 та 15-го листків. Стан рослин, на кінець декади, добрий.
На посівах соняшнику тривало масове утворення суцвіть. Стан рослин добрий.
За даними Держпродспоживслужби в Харківській області листогризучі совки відмічені в посівах гороху. Також посіви гороху продовжують заселяти жуки горохового зерноїда та горохова попелиця. Відмічене заселення злаковими попелицями посівів озимої пшениці та ячменю ярого. Поширення септоріозу і борошнистої роси виявлене в посівах озимої пшениці, а септоріозу - ярого ячменю. Посіви кукурудзи продовжують заселяти смугасті хлібні блішки. У посівах соняшнику виявлена геліхризова попелиця.
За даними Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН упродовж червня в середньому по Вінницькій області випало 23% опадів від норми. Однак, враховуючи, що червнева посуха цього року відбулась на фоні тримісячної норми травневих опадів, негативний вплив її на агроценози був не таким критичним.
Спостерігається відставання в рості посівів кукурудзи (10-12 днів), особливо росту кореневої системи. Подальша посуха здатна негативно позначитись на рівні врожайності. Разом з тим, за багаторічними даними цвітіння ранньостиглих гібридів повинно початись через 16-18 днів. Нині вони сформували лише 10-12 листків, що вже визначає збереження істотного відставання з усіма його негативними наслідками.
Продовжує відставати в рості та розвитку соя. За висоти стебла 30-40 см, та наявності 3-4 трійчастих листків можна стверджувати, що відставання становить не менше 10-12 днів.
У доброму стані знаходиться більшість (понад 80%) посівів пшениці озимої та інших озимих колосових. Ранньостиглі їх сорти увійшли в ХІ етап органогенезу (молочна стиглість). Розмір колосу пшениці озимої (кількість зерен в ньому) на 10-15% перевищує минулорічний показник, і за відсутності екстремальних умов в подальшому формує добрий врожай. При цьому залишається проблема захисту посівів від клопа черепашки і від хвороб, головним чином фузаріозу колосу, за умови випадання рясних дощів.
Суха і жарка погода з рясними ранішніми росами стимулюватиме розвиток церкоспорозу на посівах цукрових буряків, ймовірність якого, особливо в південній частині області, в першій декаді липня є високою. Тому необхідно проводити оброблення посівів.
Еще нет отзывов. Будьте первым!