"Це розширить експортні можливості для європейських фермерів, особливо в державах-членах, що межують з Україною", - сказав Шефчович.
За даними Мінекономіки, в рамках домовленостей про вільну торгівлю (2016) Україна встановила тарифні квоти для 3 видів товарів (м‘ясо свинини, м‘ясо птиці та напівфабрикати з м‘яса птиці, цукор) та передбачила додаткові тарифні квоти для м‘яса птиці та цукру.
М‘ясо свинини - 10 000 тон/рік
Мясо птиці - 10 000 тон/рік
Цукор - 40 тис тонн
Як повідомляла "Агро Перспектива", Україна та ЄС також домовилися переглянути угоду про вільну торгівлю в найближчі роки, враховуючи економічну інтеграцію України та прогрес у досягненні стандартів ЄС.
Завдяки Угоді про асоціацію між ЄС та Україною, включаючи її поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі, існують міцні та динамічні торговельні відносини між ЄС та Україною. ПВЗВТ скасувала переважну більшість усіх тарифів у нашій двосторонній торгівлі, коли вона набула чинності у 2016 році, і з того часу наша двостороння торгівля зросла більш ніж удвічі з 26 мільярдів євро у 2015 році до 67 мільярдів євро у 2024 році.
Як повідомляла "Агро Перспектива", єврокомісар з питань торгівлі та економічної безпеки Марош Шефчович заявив, що нова версія редакції угоди про поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі (ПВЗВТ) між Україною та ЄС встановлює ряд додаткових обмежень для експорту деяких видів української агропродукції в Євросоюз, зокрема яєць, цукру й пшениці, але передбачає розширення загальних квот.
"Для чутливих товарів, таких як яйця, цукор і пшениця, квоти збільшилися, але залишилися нижче історичних обсягів торгівлі, щоб забезпечити стабільність ринку ЄС. Для менш чутливих продуктів квоти були збільшені помірно, а деякі продукти будуть повністю лібералізовані", - заявив Шефчович.
Як повідомляла "Агро Перспектива", Європейська комісія завершила переговори з Україною щодо перегляду Поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (DCFTA) між ЄС та Україною. Принципова згода щодо перегляду положень про лібералізацію торгівлі в рамках Угоди про асоціацію знаменує собою новий етап у встановленні довгострокової, передбачуваної та взаємної системи в ширшому контексті процесу вступу України. Вона також повністю враховує чутливість певних сільськогосподарських секторів, підняту державами-членами ЄС та фермерами, йдеться в публікації на сайті ЄК.
"Завдяки цій модернізованій угоді ми захищаємо торговельні потоки з України до Європи та на світові ринки. А також ми будуємо мости стійкості та економічної солідарності перед обличчям невиправданої війни-агресії Росії. Водночас ми продовжуємо захищати інтереси наших фермерів. Місце України - у родині. Ми залишаємося відданими шляху взаємного зростання та стабільності, що веде до її повної інтеграції в наш Союз", - сказала
президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Модернізована угода побудована навколо трьох ключових стовпів:
Рівні умови гри: новий доступ до ринку обумовлений поступовим приведенням України до відповідних стандартів виробництва ЄС, таких як добробут тварин, використання пестицидів та ветеринарних препаратів. Очікується, що Україна щороку звітуватиме про свій прогрес у цьому відношенні. Цей підхід відповідає логіці процесу вступу України до ЄС та прийняття acquis ЄС.
Надійне захисне положення: обидві сторони матимуть можливість активувати захисний механізм, що дозволить вживати відповідних заходів у ситуаціях, коли імпорт може спричинити негативні наслідки для будь-якої сторони. У випадку ЄС, оцінка можливих порушень може бути проведена на рівні однієї або кількох держав-членів.
Посилення торговельних потоків: переглянута угода забезпечує баланс між підтримкою торгівлі України з ЄС та повною мірою враховує чутливість певних сільськогосподарських секторів ЄС та зацікавлених сторін. Доступ до ринку, що був узгоджений, варіюється: для найбільш чутливих товарів, таких як цукор, птиця, яйця, пшениця, кукурудза, мед, спостерігається лише незначне збільшення порівняно з початковою Угодою про повну та всеохоплюючу зону вільної торгівлі.
Для інших товарів внесено покращення на користь обох сторін на основі взаємодоповнюючих ринків.
Для деяких нечутливих товарів було узгоджено повну лібералізацію.
"Ця угода - збалансована, справедлива та реалістична - відкриває нову главу в уже динамічних торговельних відносинах між ЄС та Україною. Обсяги торгівлі досягли близько 67 мільярдів євро у 2024 році, що створило профіцит торговельного балансу для ЄС у розмірі 18 мільярдів євро. Політично вона надсилає потужний сигнал непохитної підтримки Україні, оскільки вона захищає свій суверенітет та демократичне майбутнє. Вона також захищає інтереси фермерів ЄС та забезпечує стабільність і передбачуваність, які потрібні нашим зацікавленим сторонам у ці невизначені часи", - вважає комісар з питань торгівлі та економічної безпеки; Міжінституційні відносини та прозорість Марош Шефчович.
Обидві сторони також домовилися про вивчення заходів, які допоможуть українським експортерам вийти на свої традиційні ринки в третіх країнах. Крім того, ЄС та Україна також домовилися переглянути ситуацію в контексті свого прогресу в економічній інтеграції та перспектив вступу.
Надалі обидві сторони працюватимуть над удосконаленням технічних елементів угоди.
Держави-члени та Європейський парламент будуть проінформовані про деталі угоди найближчими днями.
За умови остаточного юридичного перегляду угоди в принципі, ЄС та Україна тепер продовжать свої відповідні процедури для офіційного схвалення переглянутої DCFTA.
З боку ЄС, Комісія ухвалить пропозицію щодо рішення Ради щодо схвалення нею угоди. Після цього угода буде офіційно схвалена Комітетом асоціації ЄС-Україна.
"Під час переговорів щодо переглянутої угоди щодо наших торговельних відносин з Україною наші цілі були чіткими: зберегти позиції України, продовжити узгодження наших виробничих стандартів з огляду на її вступ до ЄС, а також мати ефективний захисний механізм для захисту наших чутливих секторів. Цей баланс, якого ми досягли, створює стабільні та передбачувані умови для подальшого розвитку наших привілейованих торговельних відносин, враховуючи при цьому проблеми наших чутливих агропродовольчих секторів. Укладена угода є дуже важливим кроком до вступу України до нашого єдиного ринку та до рівних умов гри для фермерів ЄС", - сказав комісар з питань сільського господарства та продовольства Крістоф Хансен.
Нагадаємо: угода про асоціацію між ЄС та Україною, включаючи поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі (DCFTA) була укладена між 2007 та 2011 роками та підписана 21 березня та 27 червня 2014 року.
DCFTA скасувала переважну більшість усіх тарифів, зокрема на промислові товари.
Після початку великої війни Росії проти України ЄС надав Україні режим спрощеної торгівлі та виняткові інструменти, що передбачали високий рівень односторонньої лібералізації на щорічній основі у формі автономних торговельних заходів (АТМ) - з 4 червня 2022 року, які двічі поновлювалися до закінчення терміну їх дії 5 червня 2025 року.
Шляхи солідарності та АТМ були прийняті в контексті серйозних збоїв у зовнішній торгівлі України на тлі великої війни з РФ.
Еще нет отзывов. Будьте первым!