Новости

Стан озимих зернових у першу декаду червня на переважній більшості площ був загалом задовільним

Стан озимих зернових у першу декаду червня на переважній більшості площ був загалом задовільним
Стан озимих зернових культур в перші дні календарного літа на переважній більшості посівних площ був загалом задовільним, а місцями порівняно добрим.

За даними Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства НААН тепла без опадів погода, яка спостерігалася в регіоні в кінці травня - початку червня, призвела до значного випаровування та дефіциту вологи в ґрунті, зневоднення рослин, що погіршило формування і налив зерна озимих культур. Особливо низькі запаси продуктивної вологи на посівах пшениці озимої відмічалися на площах після непарових попередників, де посушливі умови спричинили найбільший негативний вплив на налив зерна через передчасне пожовтіння та всихання листків. На більшій частині площ повна стиглість зернових очікується раніше звичайних строків.

Пшениця озима по пару знаходиться в молочній стиглості, а після непарових попередників - у молочно-восковій стиглості зерна. У польових дослідах інституту залежно від попередників та основного обробітку ґрунту рослини пшениці озимої мають висоту від 83 до 105 см і нараховують відповідно від 360 до 582 колосоносних стебел. Висота рослин по пару, залежно від сорту та строку сівби, становить 87-107 см, продуктивних стебел нараховується 480-589 шт./м2, а після непарових попередників - 75-107 см і 320-468 шт./м2 відповідно. Ячмінь озимий знаходиться на початку та в кінці воскової стиглості зерна, що на півтора тижня раніше ніж зазвичай. Висота рослин, залежно від попередника, строку сівби та сорту становить 68-110 см, а продуктивних стебел - 304-488 шт./м2. Стан посівів озимих культур переважно добрий і задовільний.

У ріпаку озимому 100% стручків досягли сортотипового розміру. У дослідах інституту залежно від попередника і строку сівби висота рослин становила від 116 до 142 см, кількість стручків на одній рослині - від 68 до 116 шт. В той же час, у більшості господарств області ріпак низькорослий, має меншу кількість стручків на рослині, а на частині площ був пошкоджений приморозками.

На посівах озимих культур спостерігалося ураження листків різною плямистістю (септоріозом, піренофорозом, гельмінтоспоріозом) та заселення різними шкідниками (попелиці, клоп шкідлива черепашка, пильщик, п‘явиця червоногруда), що потребувало проведення боротьби з ними.

Стан ячменю ярого в господарствах області, залежно від строку сівби, попередника та основного обробітку ґрунту, знаходиться у фазах цвітіння - молочної стиглості зерна, що на півтора тижня раніше середніх багаторічних дат, Висота рослин становить 78-103 см, кількість продуктивних стебел - 392-589 шт./м2.

Горох проходить фазу утворення бобів, з яких 10-20% достигли видо - або сортотипової довжини. Загалом стан посівів добрий та задовільний. Залежно від попередника, обробітку ґрунту та строків сівби висота рослин дорівнювала 68-98 см. Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту знизились до незадовільних (6-10 мм), а в метровому шарі були недостатніми, місцями задовільними (48-78 мм), що може негативно вплинути на налив зерна та його крупність.

У проса, висіяного в кінці квітня, рослини проходять фазу трубкування, а висіяного в першій декаді травня - кущення. Стан культури добрий.

За сівби кукурудзи в третій декаді квітня рослини сформували 7-9 листків, а висіяні на початку другої декади травня утворили 4-6 листків.

У соняшнику, що засіяний наприкінці березня, з‘явилися 8-10 справжніх листків, висота рослин знаходиться в межах 42-64 см. На пізніх посівах відмічається поява 2-4 справжніх листків. Запаси продуктивної вологи на більшості площ в орному шарі ґрунту були задовільними, а на окремих площах (переважно північних районів) достатніми і оптимальними.

На полях, де сою висівали на початку травня, з‘явився третій-п‘ятий трійчастий лист.

У господарствах регіону проводилися агротехнічні засоби по догляду за посівами сільськогосподарських культур.

За даними науковців Інституту землеробства НААН у центральній частині Лісостепу рослини пшениці озимої знаходились на ІХ етапі органогенезу (фаза цвітіння). Висота рослин становила 85-97 см, довжина конуса наростання - 90-125 мм. Рослини тритикале озимого перебували на Х етапі органогенезу (фаза формування зернівки). Висота рослин дорівнювала 80-90 см, довжина конуса наростання - 98-120 мм. Рослини жита озимого перебували на Х етапі органогенезу (фаза формування зернівки). Висота рослин сягала 175-185 см, довжина колоса - 124-150 мм. Рослини ячменю озимого перебували на Х етапі органогенезу (фаза формування зернівки). Висота рослин становила 110-115 см, довжина конуса наростання - 80-90 мм.

Рослини пшениці ярої перебували на VІІІ етапі органогенезу (фаза колосіння). Висота рослин була в межах 72-84 см, довжина конуса наростання -45-85 мм. Рослини ячменю ярого знаходилися на ІХ етапі органогенезу (фаза цвітіння). Висота рослин становила 68-70 см, довжина конуса наростання - 70-80 мм. Рослини вівса перебували на VІІ етапі органогенезу (фаза вихід у трубку). Висота рослин була в межах 65-70 см, довжина конуса наростання - 130-150 мм.

Проводиться постійний моніторинг фітосанітарного стану посівів зернових культур і при виникненні потреби посіви обробляються препаратами проти хвороб та шкідників колоса.

За даними науковців Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН посіви озимих культур на більшості площ регіону знаходяться в задовільному та доброму стані. Рослини пшениці озимої перебувають у фазі цвітіння, що за всесвітньою шкалою фаз росту і розвитку рослин відповідає ВВСН 61-65.

Рослини ячменю ярого, пшениці ярої та вівса на більшості площ, посіяних в ранні і оптимальні строки, знаходяться у фазі виходу в трубку. У залежності від регіону вирощування, рослини гороху перебувають у фазах "бутонізація" та "початок цвітіння". Ураження посівів ярих культур хворобами не відмічено.

В той же час, шкідники, хвороби та бур`яни становлять небезпеку для посівів. Необхідно досить уважно слідкувати за їх розвитком і вчасно вести їх контроль агротехнічними та хімічними заходами.

За даними науковців Інституту сільського господарства Полісся НААН в умовах Житомирської області озимі зернові культури знаходилися у фазі колосіння-початку цвітіння. Більшість рослин ярих культур перебували у фазі виходу в трубку. В цілому стан посівів озимих та ярих зернових культур задовільний та добрий.

За даними науковців Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН у зоні західної частини Лісостепу та Полісся рослини пшениці озимої сортів Естафета миронівська та Поларкап за сівби 26.09.24 знаходилися відповідно на початку ІХ етапу органогенезу (початок цвітіння) та на VІІІ етапі (колосіння), жита озимого Інтенсивне 99 (сівба 24.09.24) ‒ на ІХ етапі (кінець цвітіння), ячменю озимого Каліфорнія (сівба 24.09.24) ‒ на Х етапі (формування зерна), вівса Андрій, ячменю ярого Актуал і Абсолют (сівба 26.03.25) ‒ на VІ‒VІІ етапах (відповідно ріст 4-го та останнього міжвузлів), сої Титан і Моцарт за сівби 30.04.25 на І етапі органогенезу (перша пара примордіальних листків, розгортається перший трійчастий).

Розвиток пшениці озимої проходить на два тижні пізніше у порівнянні з минулим роком і такими ж темпами, як у 2022‒2023 роках.

Посіви пшениці та ячменю озимих уражені септоріозом та плямистостями листків (15,5−25,5 % площ), борошнистою росою, бурою листковою іржею, кореневими гнилями (3,5-9,5 %). У приватному секторі на посівах ячменю озимого (непротруєним зерном) відзначено ураження рослин летючою сажкою до 15 %.

За даними ДУ "Інститут зернових культур" НААН у зоні Степу запаси продуктивної вологи на переважній території регіону в метровому шарі ґрунту під посівами пшениці озимої були незадовільними і залежно від попередника становили 45-65 мм. У рослин ранніх строків сівби та ранньостиглих сортів закінчилася фаза формуватися зернівка і розпочалася молочна стиглість зерна, у пізньостиглих сортів та за пізніх строків сівби рослини знаходилися у фазах від завершення цвітіння до формування зернівки, яка подекуди сягала 2/3 від нормального розміру. На посівах пшениці озимої після кращих попередників утворилося в середньому від 455 до 493 продуктивних стебел на 1 м2; після непарових попередників, зокрема після соняшнику, - 288-347 шт./м2. Середня висота рослин залежно від умов вирощування становила 52-84 см, довжина колоса - 7,3-10,5 см, кількість колосків у колосі - 14-18 шт. Рослини налічували в середньому 3 листки, а загальний їх стан характеризувався як відносно добрий (після чорного пару та кращих непарових попередників - гороху і ріпаку) та переважно задовільний (попередник - соняшник). Проте на окремих полях, особливо в південних районах регіону, саме на посівах після соняшнику, у рослин пшениці озимої відмічалося значне ураження листового апарату, що відбулося в результаті комплексної дії посухи та весняних заморозків на фоні недостатнього забезпечення їх поживними речовинами впродовж вегетації, насамперед в осінній період, внаслідок чого слабкий розвиток кореневої системи не дав змоги використовувати вологу з більш глибоких шарів ґрунту. В результаті цього спостерігалося помітне відставання в рості рослин, значна частина яких просто не виколосилася, а рівень очікуваної врожайності може бути не більше 1,8-2,3 т/га. У рослин більшості сортів ячменю озимого було відмічено фазу молочної стиглості зерна. Фітосанітарний стан посівів характеризувався як порівняно добрий та задовільний. Розвиток і поширення шкідників та хвороб виявилися незначними, йдеться в публікації НААН України.

Отзывы посетителей:
(Следующие отзывы принадлежат опубликовшим их посетителям. Сайт не несет ответственности за содержание комментариев.)

Еще нет отзывов. Будьте первым!

Написать отзыв
Забыли пароль? Регистрация