Новости

Весняні заморозки можуть знищити врожай абрикосу і аличі - аграрні вчені

Весняні заморозки можуть знищити врожай абрикосу і аличі - аграрні вчені
За даними метеостанції Інституту садівництва НААН, найнижча температура повітря 7 квітня становила -2,9°С, 8 - -4,9°С, а 9 до мінус 7,6 °С у кроні дерев. Саме у цей період абрикос і алича знаходяться у фазі цвітіння і критична температура повітря у цей період становить -2,8°С. Черешня знаходиться у фазі зеленого конусу, а окремі сорти раннього цвітіння - на початку висування суцвіть. Вишня знаходиться у фазі початку висування суцвіть, слива, персик - у фазі зеленого конусу. Ці мінусові температури можуть вплинути на фертильність пилку, особливо у вишні і черешні, що в свою чергу може призвести до зниження зав‘язуваності плодів даних культур.

Тому, з огляду на викладене, інформуємо про критичний стан даних культур і можливе повне знищення врожаю абрикосу і аличі весняними заморозками у цьому році, а також до 30% втрати врожаю вишні та черешні.

Для захисту плодових культур від весняних заморозків рекомендується заздалегідь провести наступні заходи, а саме:

Димлення - це один з найбільш ефективних способів. Дим, який буде виділятися, створить захисну оболонку від холодного повітря.
Застосування препаратів, з метою зниження шкідливого впливу заморозків на дерева:
Калійно-фосфорні добрива (Монофосфат калію, Плантафол, Мастер, Хайфа плюс та ін.) використовують у рекомендованих концентраціях для обприскування крони дерев. Обробку проводять за 2-3 доби до передбачуваних заморозків.
Стимулятори (Вертекс, Циркон, Мегафол, Кендал та ін.) для підтримки імунітету дерев за коливань температур. Обробляти потрібно як мінімум за добу до настання прогнозованих заморозків.
Кріопротектори (Вимпел, Епін, Марс та ін.), до їх складу входять речовини, які створюють захисну плівку або проникають у тканини і запобігають утворення льоду. Обробку потрібно проводити не менш, ніж за 6 годин до заморозків. Тривалість дії препаратів до 7 діб.
Амінокислотні добрива (Ізабіон). Перед та після заморозків можна внести амінокислотні добрива. Це органічні добрива, які мають в своєму складі набір вільних амінокислот. Вони покращують живлення культури та діють як стимулятори росту і є антистресовими препаратами для всієї рослини.
Полив також може бути ефективним способом захисту дерев від заморозків, тому що вода добре утримує тепло. Цей спосіб можна застосовувати декілька разів за ніч. Це допоможе вберегти дерева при заморозках до - 2°С.
Надкронове мілкодисперсне зрошення або обприскування, необхідно проводити до заморозків або під час зниження температури. Вода поступово охолоджується, а при замерзанні, виділяє тепло. Цей захід допоможе вберегти дерева при заморозках до -3 °С.
Також дієвий спосіб захисту абрикосу від ранньовесняних заморозків - це вибір сорту. При виборі сорту потрібно враховувати, що пізні сорти абрикосів увійдуть у цвітіння на два тижні пізніше.

За даними ННЦ "Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова" на Півдні Одещини на виноградниках триває сокорух. За даними відомчого метеорологічного посту у науковій установі, 7 та 8 квітня спостерігалося значне зниження температури повітря: мінімальна температура у по-вітрі знизилась до -1…-2ºС, а на поверхні ґрунту - до -2 ..-4ºС морозу. У цей час небезпечні для рослин приморозки інтенсивністю -3 .. -4°С, особливо для вічок, які вже набубнявіли. Поточний стан зимуючих вічок винограду задовільний. Ембріональна плодоносність бруньок винограду достатня для отримання доброго врожаю у 2025 році. Але, потенційні рівні урожайності залежатимуть від подальших погодних умов, особливо вологозабезпечення, а також рівня агротехнічного догляду за насадженнями.

За даними Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН у центральній частині Лісостепу, починаючи із 6 квітня спостерігалося різке погіршення метеоумов, обумовлене надходженням холодних арктичних повітряних мас, за яких нічна температура знижувалася до -3 - -4°С, а вдень тем-пература повітря становила +4 - +5°С. Масштаби та ступінь ураження сходів ярих культур залежатимуть від того, яка частина з них знаходиться над поверхнею ґрунту на час різкого зниження температури. За попередніми повідомленнями більшість посівів ярих - пшениці, ячменю, гороху, вівса на цей час ще знаходилась під поверхнею ґрунту (на різній глибині від неї), де температура становила на 2-3°С вищою ніж на поверхні. Згідно з прогнозом Вінницького обласного центру з метеорології 9-11 квітня очікується подальше зниження те-мператури у нічні та ранкові години місцями до -7 - -8°С, і тому висновки про наслідки, на сьогодні, є передчасними.

За даними ДУ Інституту зернових культур НААН у зоні Степу 7-10 квітня, за прогнозами регіонального центру з гідрометеорології, передбачались заморозки до -5°С у повітрі та на поверхні ґрунту, що відповідає ІІ рівню небезпеки. Проте, фактично 7 та 8 квітня на Дніпропетровщині мінімальні значення температури повітря та на поверхні ґрунту не були нижчими за 0,5-2℃ морозу. Середньодобові температури повітря у ці дні становили +3 - +5℃. Опади не відмічалися. Квітневі та травневі заморозки у зоні Степу спостерігаються майже щороку. Особливої загрози для озимих зернових культур, що знаходяться у розкущеному та добре розвиненому стані вони не несуть.Так, у першій декаді травня минулого року відмічалися заморозки -2 - -5°С, які фактично не завдали значної шкоди посівам озимих і ярих зернових культур, що підтверджується отриманими досить високими показниками врожайності.

Обстеження посівів озимих зернових культур на Дніпропетровщині, яке проводилося на початку квітня показало, що рослини навіть пізніх та надпізніх строків сівби (15-30 жовтня) знаходилися на завершальних етапах фази кущіння і залежно від попередника налічували в середньому 1,5-2,5 пагони висотою 15-18 см. Стан таких посівів оцінювався переважно як добрий та задовільний. Пшениця озима оптимальних строків сівби знаходилася в доброму стані. Середня кількість пагонів у рослин залежно від попередників та рівня мінерального живлення налічувалася від 3 до 5 шт., а їх висота становила 20-25 см. У господарствах, де посіви озимих зернових культур нерозкущені та ослаблені після зимівлі, крім азотних добрив, може бути доцільним застосування стимуляторів росту, які здатні підвищити стійкість рослин до стресових умов та певним чином послабити вплив заморозків. Особливо ефективне використання за 1-2 доби до настання заморозків та одразу після їх закінчення стимулюючих речовин, особливо тих, що мають кріопротекторну дію.

Сівба ярих зернових культур (пшениця, ячмінь, овес та горох) у степовому регіоні розпочалася із середини березня і триває по теперішній час. Такі посіви знаходяться у різному морфофізіологічному стані - від початку - до появи повних сходів. Як відомо, ярі зернові колосові культури та горох є невибагливими до тепла культурами, тому що насіння починає проростати, коли ґрунт прогріється до 1-2℃, а сходи добре витримують короткочасні заморозки (до -7°С). Тому, прогнозовані метеорологічні явища, які слід очікувати у найближчі 2-3 доби, для таких посівів небезпеки не несуть, особливо, якщо вони мають короткочасний характер.

За даними Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр‘єва НААН та Харківського регіонального центру з гідрометеорології у східній частині Лісостепу найнижча температура у повітрі протягом 7-9 квітня становила мінус 3-6 °С. За обстеження посівів озимих зернових культур значних пошкоджень не встановлено, лише на частині рослин виявлено незначне пошкодження кінчиків листків та пожовтіння нижніх листків, у пониженнях рельєфу та на схилах відмічено підморожування рослин. У денні години повітря прогрівалось до плюс 7-8°С, що дещо нівелювало нічні заморозки. Протягом 7-9 квітня на посівах ярих зернових культур та гороху, де вже отримано сходи, пошкоджень рослин не відмічено. Таким чином, лише у північнозахідній частині області можливим буде прояв ушкодження посівів, адже температура повітря на висоті 2 см над поверхнею ґрунту доходила до мінус 9°С. Слід зазначити, що за багаторічними даними встановлено, що рівень критичної температури, за якого відбувається пошкодження або часткова загибель рослин польових культур, становить: для пшениці ярої та вівса - від -9 до -10°С, для ячменю ярого та гороху - від -7 до -8°С. За прогнозом погоди зниження температури передбачається ще на добу, до 10 квітня, з послідуючим поступовим підвищенням температури до рівня, сприятливого для активної вегетації рослин. За таких умов агроформуванням регіону рекомендується провести моніторинг посівів та вжити заходи щодо найшвидшого підживлення ослаблених рослин озимих зернових культур для підвищення інтенсивності їх регенерації, а також посилити контролювання фітосанітарного стану агроценозу.

Отзывы посетителей:
(Следующие отзывы принадлежат опубликовшим их посетителям. Сайт не несет ответственности за содержание комментариев.)

Еще нет отзывов. Будьте первым!

Написать отзыв
Забыли пароль? Регистрация