Новости

Озимі зернові перебувають у стані глибокого зимового спокою. Стан посівів переважно задовільний

Озимі зернові перебувають у стані глибокого зимового спокою. Стан посівів переважно задовільний
На сьогодні озимі зернові культури перебувають у стані глибокого зимового спокою. Стан посівів переважно добрий та задовільний.

Збирання зернових та зернобобових культур майже завершено. За даними Мінагрополітики в Україні станом на 14 грудня їх вже зібрано з площі 10470,7 тис. га за урожайності - 55,0 ц/га намолочено 57564,8 тис. тонн.

Завершено збирання гречки, проса, сої. Де ще є можливість, продовжується дозбирання урожаю: соняшнику, якого вже зібрано - з 5016,6 тис. га запланованих площ за урожайності - 23,8 ц/га, намолочено 11957,7 тис. тонн; буряків цукрових - з 247,5 тис. га площ за урожайності - 476,9 ц/га, зібрано 11801,4 тис. тонн коренеплодів; кукурудзи - з 3557,9 тис. га запланованих площ за урожайності - 77,0 ц/га, намолочено 27389,3 тис. тонн зерна.

У кінці першої - на початку другої декад грудня в Україні переважала зимова за характером погода з опадами різної інтенсивності у вигляді снігу, мокрого снігу та дощу. В окремі дні спостерігалися тумани, ожеледиця, сильний поривчастий вітер. Температурний режим був контрастним по території країни - у південних, східних та окремих районах центральних областей середня за декаду температура повітря відповідала показникам кінця листопада і була вищою за норму, на решті території країни середня температура була від‘ємною і нижчою від норми. Атмосферні фронти обумовили у західних областях значні опади, у південних та більшості центральних областей відмічався їх дефіцит.

За даними Укргідрометеоцентру у першій декаді грудня середня обласна температура повітря у центральних (за винятком Дніпропетровської), Харківській, Миколаївській, Одеській та Закарпатській областях була близькою до норми, у Херсонській, Запорізькій та Дніпропетровській - вищою за неї на 1,5-1,8 0С, на решті території - нижчою від норми на 1,2-3,4 0С і становила від 2,0-2,8 0С тепла у південних до 3,6-3,9 0С морозу у північних та північно-західних областях країни.

У найтепліші дні максимальна температура повітря у східних, південних, Дніпропетровській та Кіровоградській областях підвищувалася до 10-15 0С тепла, в Одеській області - до 20 0С, на решті території - до 1-5 0С, у Закарпатській, Івано-Франківській, Чернівецькій та Полтавській областях - до
8 0С тепла, у Волинській області - до 0 0С.

У найхолодніші ночі мінімальна температура повітря у північних, західних (за винятком Закарпатської, Чернівецької) та Вінницькій областях знижувалася до 10-14 0С морозу, у Волинській області - до 18 0С, на решті території - до 5-8 0С, у Запорізькій області - до 3 0С морозу.

Поверхня ґрунту у найхолодніші ночі охолоджувалася до 12-16 0С, у Львівській, Волинській, Рівненській, Хмельницькій та Чернігівській областях - до 18-22 0С, на решті території вона не опускалась нижче 10 0С морозу. У найтепліші дні вона досягала у північних областях 0-5 0С, у південних, східних, Дніпропетровській, Кіровоградській та Полтавській - 10-18 0С тепла.

На кінець першої декади грудня глибина промерзання ґрунту на переважній частині території країни становила від 1 до 10 см, у багатьох районах Вінницької, місцями у Харківській, Полтавській, Київській та Чернівецькій областях - 11-17 см. У більшості районів західних, південних, в окремих районах Чернігівської та Дніпропетровської областей ґрунт був талим.

Станом на 10 грудня сніговий покрив спостерігався у більшості районів західних, північних, Полтавської, окремих районах Черкаської та Кіровоградської областей висотою 11-31 см, на високогір‘ї Карпат - до 53 см, на решті території його висота становила від 1 до 10 см, у Херсонській, місцями в Одеській, Миколаївській та Дніпропетровській областях снігу не було.

Опади спостерігалися на всій території країни майже щодня у вигляді снігу, мокрого снігу, дощу різної кількості та інтенсивності. На переважній частині території країни сумарна кількість опадів за першу декаду грудня становила 130-200 % декадної норми (13-24 мм), у західних (за винятком Чернівецької, Хмельницької) та Херсонській областях - 208-333 % декадної норми (23-55 мм), в Одеській, Вінницькій, Черкаській, Чернівецькій та Київській областях декадна кількість опадів була близькою до норми і становила 9-15 см.

Агрометеорологічні умови, які можуть скластися у подальшому, а саме: відлига, інтенсивне танення значної кількості снігу, подальше випадання дощу можуть призвести до ще більшого перезволоження ґрунту. У понижених місцях на полях із озимими культурами можуть застоюватися талі води, з поверненням мінусових температур є ймовірність утворення різних типів льодової кірки. Отож, зараз спостерігаємо такі негативні для перезимівлі явища, коли за талого перезволоженого ґрунту й наявності ще значного снігового покриву на полях, відбувається виснаження рослин за рахунок витрат запасних пластичних речовин. Тому, стан посівів вимагає ретельного моніторингу, йдеться у повыдомленны НААН України.

Отзывы посетителей:
(Следующие отзывы принадлежат опубликовшим их посетителям. Сайт не несет ответственности за содержание комментариев.)

Еще нет отзывов. Будьте первым!

Написать отзыв
Забыли пароль? Регистрация