Новости

Українські виробники насіння скорочуть присутність на внутрішньому ринку через посилення позицій насіння іноземної селекції

Українські виробники насіння скорочуть присутність на внутрішньому ринку через посилення позицій насіння іноземної селекції
Українські виробники насіння скорочуть присутність на внутрішньому ринку через посилення позицій насіння іноземної селекції, вважає завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" Олександр Захарчук.

За результатами проведених ІАЕ досліджень, упродовж останніх років у системі насінництва України спостерігається стійка тенденція до збільшення виробництва кондиційного насіння іноземної селекції і відповідно скорочення української.

Частка кондиційного насіння сортів іноземної селекції у 2024 році для пшениці м‘якої озимої склала майже 50%, для кукурудзи - 80%, для соняшнику - 95%, для сої - 90%, ріпаку - 92%.

Проведений аналіз свідчить про залежність нашої держави від імпортного насіння цукрових буряків, жита посівного, ріпаку озимого та ярового, гороху посівного, соняшнику однорічного, кукурудзи, сої культурної та гібридів овочевих культур. Це, свого роду, гачок, на якому підвішене все національне сільське господарство. А отже, існує загроза припинення поставок в Україну насіння з-за кордону при настанні якогось несприятливого сценарію - економічного чи воєнного.

Заміна насіннєвого матеріалу іноземної селекції на насіння української селекції, більш адаптованого до місцевих умов вирощування, яке по якості й урожайності відповідає сучасним вимогам, дасть змогу забезпечити сільськогосподарських товаровиробників якісним насінням у необхідній кількості та у потрібні для посівної терміни.
Однак така стратегія потребує збільшення обсягів фінансування національних селекційних центрів, наукових установ відповідного профілю та селекціонерів, які нині у переважній більшості забезпечені вкрай недостатньо.

Україна досить імпортозалежна в частині забезпечення насінням.

Щорічно Україна завозить насіння на 350-400 млн. USD.

Крім того, на таку ж суму у межах держави здійснюється виробництво кондиційного насіння іноземної селекції, що фінансується закордонними компаніями.

Нагадаємо: за розрахунками науковців ІАЕ, вартість проведення комплексу весняно-польових робіт зросте в порівнянні з 2024 роком у середньому на 5-10%. Якщо торік весь комплекс весняно-польових робіт вартував близько 200 млрд грн, то у 2025 році він може обійтися у 210-220 млрд грн, з них:
насіння - 40 млрд грн,
паливо - 20 млрд грн,
мінеральні добрива - 50-55 млрд грн,
засоби захисту рослин - 20 млрд грн,
інші витрати - 80 млрд грн.

Отзывы посетителей:
(Следующие отзывы принадлежат опубликовшим их посетителям. Сайт не несет ответственности за содержание комментариев.)

Еще нет отзывов. Будьте первым!

Написать отзыв
Забыли пароль? Регистрация