озимі зернові культури - 339,5 тис. га;
озимий ріпак - 193,2 тис. га;
багаторічні трави - 20,0 тис. га;
інші - 9,6 тис. га.
Хімічним методом проти мишоподібних гризунів оброблено - 428,1 тис. га, біологічним методом - 134,2 тис. га.
Звітний період на території країни характеризувався прохолодною зимовою погодою з незначним підвищенням температури та опадами у вигляді снігу. Погодні умови не сприяли активному розвитку та поширенню популяції мишоподібних гризунів на полях озимих зернових, ріпаку, багаторічних трав, садах, неугіддях, лісосмугах.
На посівах озимих зернових та ріпаку обліковували 1-2, осередково на окремих полях у крайових смугах Волинської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернівецької областей до 3 колоній на гектар з 2-6 жилими норами.
В заселених гризунами багаторічних травах, неорних землях, місцях резервацій виявлено 2-4, в осередках Волинської, Дніпропетровської, Рівненської Тернопільської, Хмельницької, Черкаської областей 5-7 жилих колоній на гектарі з 3-10 жилими норами на 32-54% обстежених площ. За слабкого та середнього ступенів пошкоджено 1-4% рослин озимих зернових та ріпаку, багаторічних трав.
Захисні заходи залишаються актуальними у вищезазначених та інших областях, де варто продовжувати відслідковувати чисельність та шкідливість гризунів і за наявності порогової чисельності (3-5 жилих колоній на гектар) здійснювати винищувальні заходи через внесення в жилі нори родентицидів дозволених до використання на території країни.
Спеціалісти управлінь фітосанітарної безпеки Дніпропетровської, Житомирської, Запорізької областей провели відбір монолітів озимих зернових культур та ріпаку для визначення життєздатності рослин. Відсоток живих рослин озимих пшениці, ячменю та ріпаку становить 82-96%, загиблих - 1-4% рослин озимого ріпаку (Дніпропетровська обл.) та до 10% рослин озимої пшениці (Запорізька обл.). Лабораторним аналізом рослин озимини у Житомирській області виявлено інфекційний запас збудників борошнистої роси (0,4), септоріозу (1%), кореневих гнилей (0,1%); на озимому ріпаку - альтернаріозу (2%), пероноспорозу (2%) та фомозу (4%).
У Львівській області на 1-3% рослин озимого ріпаку відмічено снігову плясняву.
За відновлення вегетації відбуватиметься зараження рослин вищевказаними хворобами. Ефективним заходом оздоровлення рослин та покращення стану посівів є ранньовесняне боронування з прикореневим підживленням мінеральними добривами.
Фітоекспертизою насіння зернобобових культур у Полтавській, області встановлено зараженість його збудниками фузаріозу, аскохітозу в межах 1-2%, що свідчить про обов‘язкове оздоровлення насіння шляхом протруювання його за 2-3 тижні до сівби препаратами відповідного спектра фунгітоксичної дії та рівня захисної спроможності стосовно комплексу хвороб.
За результатами перевірки в зерносховищах виявлена зараженість комірними шкідниками, де в окремих партіях фуражного та продовольчого зерна у Вінницькій, Хмельницькій та Черкаській областях обліковують 1-2 екз. на кг зерна борошняних кліщів, малого хрущака, зернову міль. Тому, контроль за станом збереження зерна та зернопродуктів варто проводити постійно і в разі виявлення живих комірних шкідників приступити до обеззаражування збіжжя через фумігацію дозволеними препаратами відповідно до діючої рекомендації.
В господарствах здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових, ріпаку, багаторічних трав та інших угідь, йдеться в повідомленні Мінагро.
Еще нет отзывов. Будьте первым!