За аналізом даних спостережень агрометеорологами за останні 20 років середня дата припинення вегетації озимих культур в Україні припадає на середину листопада, найбільш пізня - кінець грудня. У зв‘язку із суттєвим потеплінням зимового періоду досить часто на півдні країни повільна вегетація може тривати майже всю зиму, або ж період перезимівлі обмежується кількома тижнями. Враховуючи прогноз погоди на кінець жовтня-початок листопада ранні строки припинення вегетації у нинішньому році є малоймовірними.
Так, за повідомленням ДУ Інститут зернових культур НААН за результатами відбору зразків ґрунту у кінці другої декади жовтня, на площах під озимими культурами за різних попередників, на переважній території Дніпропетровської області вологозапаси орного шару ґрунту виявились недостатніми і становили 11-19 мм продуктивної вологи, на півдні та півночі вони були майже або зовсім вичерпаними.
На посівах озимини після непарових попередників, де сівбу проводили у ранні (08-15.09) та оптимальні (25-30.09) строки та на початку жовтня, сходи отримано одночасно - 14-15 жовтня, після випадіння істотних опадів. За пізньої сівби (у середині жовтня) сходи ще не отримано, тому існує велика ймовірність того, що на частині таких посівів для розвитку рослин не вистачить тепла, тобто на більшій частині пізніх посівів рослини закінчать вегетацію у слабко розвиненому стані або не утворять сходів взагалі.
Загалом суха погода більшої частини календарної осені була несприятливою для сівби, утворення сходів та розвитку рослин озимих культур. З випадінням дощу, що спостерігалося у другій декаді жовтня, умови для осінньої вегетації рослин на переважній території цієї області дещо покращилися, але частина посівів і на сьогодні відчуває негативну дію тривалої ґрунтової засухи.
Початок третьої декади жовтня характеризувався помірно прохолодною, але теплішою ніж зазвичай бездощовою погодою.
Середня температура повітря знаходилася у межах - від 5,7 до 8,8 0С і була на 2,3-4,0 0С вище норми. Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до 15,7-18,9 0С, мінімальна - у найпрохолодніші ночі знижувалася від 1,8 0С тепла до 7,0 0С морозу. На поверхні грунту спостерігалися заморозки до 2 0С морозу.
У другій декаді жовтня опади різної кількості та інтенсивності, які пройшли майже на всій території країни суттєво поповнили вологозапаси ґрунту. За даними Укргідрометеоцентру декадна їх кількість становила від 15 до 55 мм, (1-4 декадних норм). У Запорізькій, Одеській, Вінницькій, Рівненській, Волинській та Закарпатській областях вона була близькою до норми (11-22 мм), у Житомирській, Львівській та Івано-Франківській областях випало 58-80 % норми опадів (11-15 мм). Найменше опадів відмічалося у Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях - 27-33 % норми (4-5 мм). А в окремих районах Харківської та Дніпропетровської областей, де тривав дефіцит опадів, утримувалася ґрунтова посуха.
Станом на 20 жовтня на територіях, де пройшли ефективні опади, верхній шар ґрунту (0-10 см) досить тривалий час був сильно або добре зволожений. За помірно теплої погоди вдень у озимої пшениці, яку посіяно на початку жовтня, спостерігалася фаза "проростання зерна", проте на деяких ділянках, де вночі відмічалися заморозки рослини знаходяться лише у фазі "сходи".
На думку науковців агрометеорологічні умови, які склалися у цьому році призвели до відставання у фазах розвитку озимих культур на два-три тижні від середніх багаторічних строків. За багаторічними спостереженнями для безпечної перезимівлі рослини на цей час повинні б були мати фазу розвитку "початок кущіння". Лише на окремих площах у західних, Одеській та місцями у центральних областях, де у вересні пройшли ефективні дощі, у озимих спостерігаються фази "листоутворення" та "формування кореневої системи".
Продовжується сівба озимих зернових культур. За даними Мінагрополітики станом на 21 жовтня 2024 року озимих на зерно (всі категорії господарств) засіяно 4329,2 тис. га (83 % запланованих площ), з них: пшениці озимої 3845,4 тис. га (86 %); ячменю озимого - 421,3 тис. га (66 %); жита ‒ 62,5 тис. га (89 %).
Завершується сівба ріпаку озимого, його вже посіяно на площі 1048,1 тис. га (93 % запланованих площ).
Еще нет отзывов. Будьте первым!