Експорт яєць за 8 місяців 2023 року становив 40,7 тис тонн, в тому числі яйця в шкарлупі - 35 тис тонн на 45 млн USD.
Найбільшими імпортерами українських яєць є країни ЄС, зокрема Італія та Польща, а також Сінгапур, ОАЕ та Держава Ізраїль, за даними Асоціації "Союз птахівників України".
Нагадаємо: за даними асоціації збільшення обсягів експорту пов‘язано із відновленням промислового виробництва яєць.
Як повідомляла "Агро Перспектива", Європейська Комісія має заборонити імпорт до Болгарії яєць українського походження, оскільки це негативно впливає на місцеве виробництво, заявив міністр сільського господарства та продовольства Болгарії Георгій Тахов на засіданні Ради ЄС з питань сільського господарства та рибальства в Брюсселі.
"За перші шість місяців поточного 2024 року він (імпорт яєць) досяг 2,618 тис. тонн, що є п‘ятикратним зростанням у річному обчисленні. Заявлені імпортні ціни значно нижчі за ціни на болгарські яйця, що чинить серйозний тиск на ціни на внутрішньому ринку", - процитував його виступ сайт Мінсільгоспу Болгарії.
Міністр обґрунтував запит тим, що захисні заходи, ухвалені дотепер на рівні ЄС, не дають очікуваного стримувального ефекту і не є достатнім чинником для полегшення ситуації на ринку яєць у Болгарії.
"Кожна країна стежить за нормальним перебігом бізнес-процесів у своїй країні, щоб захистити інтереси своїх сільгоспвиробників", - сказав журналістам перед початком засідання міністр Тахов.
Він наголосив, що мета - знайти точку дотику, на якій будуть збережені права болгарських виробників.
"Ми за тверду підтримку народу України, але це в жодному разі не повинно призводити до банкрутств і порушення прав наших фермерів", - акцентував міністр.
Тахов уточнив, що йдеться про свіжі курячі яйця, що, крім великої напруженості, призвело ще й до банкрутств болгарських птахофабрик.
Болгарія попросила зупинити імпорт яєць з України на період регулювання свого внутрішнього ринку і надала Європейській Комісії дані, на підставі яких можна ухвалити рішення, уточнив Мінсільгосп Болгарії.
Як повідомлялося, Асоціація промислового птахівництва Болгарії поінформувала уряд про 400%-ве зростання імпорту яєць з України у 2024 році. Асоціація стверджує, що імпортне мито не працює - воно становить лише 5% від оптової ціни яєць, тому не змогло стримати потік імпорту. Навпаки, з моменту його введення поставки яєць з України зросли. У травні до Болгарії було імпортовано близько 311 тонн яєць, тоді як у липні лише два регіони - Велико Тирново та Добрич - побачили на своїх ринках 432 тонни.
Асоціація промислового птахівництва Болгарії наполягає, щоб уряд звернувся до Єврокомісії і зажадав протягом 120 днів ввести заборону на імпорт українських яєць. Якщо їхні вимоги не будуть виконані, вони готові почати масовий мітинг.
Нагадаємо: з 2 липня 2024 року знову запроваджуються тарифні квоти з Поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ПВЗВТ) на імпорт яєць та цукру з України до ЄС. Переглянуті автономні торговельні заходи (АТМ), які діють з 6 червня 2024 року, включають екстрене гальмування для семи сільськогосподарських продуктів, яке автоматично запускається, якщо обсяги імпорту досягають середньорічного імпорту, зареєстрованого в період з 1 липня 2021 року по 31 грудня 2023 року.
Для яєць цей середній показник становить 23 188,96 тонни.
Стаття 4 Регламенту 2024/1392 встановлює, що після досягнення цих обсягів Комісія має 14 днів для повторного запровадження відповідної тарифної квоти з ПВЗВТ між ЄС та Україною. Оскільки імпорт яєць і цукру з України з початку 2024 року вже перевищує обсяги, встановлені в тарифній квоті ПВЗВТ, додатковий імпорт продовжиться з митами режиму найбільшого сприяння (РНС) .
З 1 січня 2025 року і до 5 червня 2025 року запроваджується нова тарифна квота, що відповідає п‘яти дванадцятим від порогу, встановленого для спрацьовування екстреного гальмування. Для яєць нова квота встановлена на рівні 9 662,07 тонни, а для цукру - 109 438,62 тонни.
Україна експортувала до всіх третіх країн загалом 32 тис тонн яєчних продуктів у 2022 році та 57 тис тонн у 2023 році. Окрім ЄС, вона також експортує до кількох країн Близького Сходу, Арабського півострова та Західної Африки.
Введені в дію з 4 червня 2022 року автономні торговельні заходи (АТМ) мали явний позитивний вплив на торгівлю України з ЄС. Разом із шляхами солідарності ліберальний режим торгівлі забезпечив стабільність торговельних потоків з України до ЄС у 2022 та 2023 роках, незважаючи на серйозні збої, спричинені війною, і всупереч загальній тенденції зменшення торгівлі України в цілому. Імпорт ЄС з України склав 22,8 млрд євро у 2023 році порівняно з довоєнним рівнем у 24 млрд євро у 2021 році.
Експорт яєць до ЄС можливий за умови сплати мита - 339 EUR/тонна.
Еще нет отзывов. Будьте первым!