Стан майбутніх посівів у значній мірі залежить і від кількості опадів, які очікувалися та вже розпочалися на цьому тижні. Разом з тим, вкрай важливо не тільки отримання сходів, а й подальший розвиток кореневої системи. З появою сходів довжина кореневої системи (пшениця, як відомо, проростає трьома корінчиками) сягає 10-12 см. Тому, критично важливими є достатні запаси продуктивно вологи в орному шарі ґрунту, а через 10-12 днів - і в півметровому шарі грунту.
Перша декада вересня характеризувалася бездощовою, аномально жаркою, як для цього періоду погодою. Лише на початку другої декади вересня локально пройшли дощі різної інтенсивності, місцями у вигляді злив з грозами.
Середня температура повітря знаходилася у межах від 16,8 до 21,8 0С тепла і була на 2,5-6,8 0С вище за норму. Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до 27,0-29,2 0С тепла. Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі знижувалася до 12,9-17,7 0С тепла.
На більшій частині території опадів не було, але протягом останніх трьох днів, майже на всій території пройшли зливові дощі з грозами.
За даними Укргідрометеоцентру на кінець першої декади вересня запаси продуктивної вологи в орному шарі грунту на полях призначених під посів озимих культур на більшості площ були незадовільними (менше 10 мм продуктивної вологи) та недостатніми (11-20 мм). Лише на окремих площах західних та південних областей, де пройшли дощі зливового характеру вологозабезпечення було достатнім та оптимальним (21-41 мм).
Під буряком цукровим запаси продуктивної вологи в орному шарі грунту (0-20 см) на більшості площ були незадовільними (менше 10 мм), місцями у західних областях - недостатніми (менше 20 мм).
Вологозабезпечення метрового шару грунту (0-100 см) на деяких площах у західних та Вінницький областях було задовільним і становило 75-87 мм продуктивної вологи. На решті площ вологозапаси у метровому шарі грунту були недостатніми для періоду росту коренеплоду і не перевищували 30 мм продуктивної вологи.
В окремих районах центральних областей грунт був зовсім сухий.
За даними ННЦ "Інститут землеробства НААН" на сьогодні посіви сої знаходяться переважно у задовільному стані. Рослини середньопізніх сортів перебувають у фазі "достигання". Ранньостиглі сорти дозріли, вологість зерна становить 13-14 %. Такі сорти готові до збирання. Висота рослин - 100-105 см. Прояву хвороб та шкідників в агроценозах сої не зафіксовано.
Посіви проса та гречки досягли господарської стиглості. На цей час відбувається скошування культур у валки. За досягнення вологості зерна 14-15 % проводиться підбір і обмолот валків. На окремих, чистих від бурянів площах за досягання вологості зерна гречки 13-14 % можливо проводити пряме комбайнування. Проте, потрібно враховувати, що зібране зерно потрібно негайно доочищати від листостеблової маси, яка має підвищену вологість.
Рослини соняшнику перебувають у фазі "достигання", кукурудзи - у фазі "воскова стиглість", сої - у фазі "повна стиглість".
Господарства країни розпочали сівбу озимих культур.
За даними Інституту сільського господарства Полісся НААН на даний час у Житомирській області рослини ріпаку озимого перебувають у фазі "утворення розетки". Разом тим, внаслідок тривалих посушливих умов на полях місцями відмічено зрідженість та нерівномірність його посівів.
За спостереженнями вчених Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН строки сівби - єдиний елемент технології, який не вимагає додаткових затрат, але від нього залежать дружність і повнота сходів, інтенсивність росту та розвитку восени, проходження фаз загартування, які визначають зимостійкість рослин. Високі результати забезпечують такі строки, за яких осіння вегетація триває не менше ніж 45-55 діб, що сприяє утворенню 3-4 синхронно розвинених пагонів, формуванню вторинної кореневої системи і нагромадженню достатньої кількості вуглеводів у вузлах кущіння.
Дуже важливо не переміщувати строки допустимої сівби після 10 жовтня, а в посушливий період окремих років - 15 жовтня, лише тільки, як виняток.
Еще нет отзывов. Будьте первым!