Кінець другої - початок третьої декад серпня характеризувалися знову спекотною та майже бездощовою погодою.
Середня температура повітря знаходилася у межах від 21,2 до 26,1 0С тепла і була на 2,8-7,6 0С вище за норму. Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до 30,0-35,7 0С тепла. Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі знижувалася до 14-24 0С тепла. Середня температура ґрунту на глибині 5 см становила 21,1 0С.
Незначні дощі пройшли локально. Так, за даними наукових установ НААН у Київській області їх випало лише 0,6 мм, у Одеській, Житомирській, Дніпропетровській, Харківській, Львівській та Вінницькій - їх не було.
За інформацією Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства НААН через високий температурний режим та відсутність продуктивних опадів прискорились ростові процеси рослин пізніх культур. Тому, аграрії Одеської області приступили до збирання соняшнику, кукурудзи та сої на неполивних землях, що на півтора-два тижні раніше звичайних строків. Лише в умовах зрошення завдяки поливам стан посівів пізніх культур був добрий.
У рослин кукурудзи на більшості площ спостерігається фаза розвитку "молочно-воскова стиглість зерна". У середньому на рослині сформувалось два качана. Висота рослин у середньому становила 191 см.
У рослин сої ранньостиглих сортів відмічається фаза "достигання". У середньому на одній рослині нараховується 48 бобів. Стан добрий та задовільний, там де не проводився захист рослин відмічається пошкодження листків акацієвим кліщем і вогнівкою.
У рису спостерігалося фаза "налив зерна". Висота рослин становила 96 см, сформувалося 912 стебел із волоттю. Стан культури оцінюється як добрий.
За даними ННЦ "Інститут землеробства НААН" посіви сої знаходяться переважно у задовільному стані. Рослини перебувають у фазі "достигання". Висота рослин становить 100-105 см. Стеблове вилягання, яке було зафіксоване минулого тижня, подальшого поширення не набуло. Контакту стебел з ґрунтом не спостерігається. Прояву хвороб та шкідників в агроценозах сої не зафіксовано.
Посіви гречки досягли господарської стиглості. На рослинах утворилося від 80 до 120 виповнених зерен, з яких достигло біля 95 %. Зустрічаються поодинокі зелені плоди (1-3 %). На суцвіттях нижніх порядків зелені плоди відсутні. Висота рослин становить 100-105 см. Відмічається незначне стеблове вилягання посівів. Густота рослин у посіві варіює: за широкорядного способу сівби - від 145 до 200 шт./м2, за звичайного рядкового - від 280 до 350 шт./м2. Враховуючи стан посівів та ступінь дозрівання плодів, можна розпочинати скошування рослин. Хвороб і масового заселення шкідниками не виявлено.
Посіви проса досягли господарської стиглості. На цей час відбувається скошування культур у валки. По мірі досягнення вологості зерна 14-15 % проводиться підбір і обмолот валків. Пряме комбайнування цих культур на даний період недоцільне із-за підвищеної вологості стебел і листкової маси, що вимагає негайної доочистки та досушування зерна.
За даними ДУ Інститут зернових культур НААН цьогорічні агрометеорологічні умови для росту та розвитку рослин кукурудзи у Дніпропетровській області склалися таким чином.
Навесні впродовж всього квітня спостерігалась аномально висока температура повітря. У більшості часу середньодобова температура повітря на 4-8 0С була вищою за звичайну, що зумовило настання оптимальних показників для сівби пізніх ярих просапних культур, у тому числі і кукурудзи, на 10-14 діб раніше календарних багаторічних строків, а сумарна кількість атмосферних опадів за квітень не перевищила 20,8 мм, або 52 % від місячної багаторічної.
Дуже сухим за умовами зволоження у цьому регіоні виявився і травень, значення середніх декадних показників температури повітря за першу і другу декади травня були нижчі за багаторічні на 0,7 і 2,8 0С відповідно, а за третю - навпаки вищі на 1,3 0С. Сумарна кількість атмосферних опадів за травень становила 15,9 мм, або 32,4 % від місячної багаторічної норми. Такі гідротермічні умови спричиняли уповільнений ріст сходів рослин кукурудзи та зумовлювали забезпечення водою рослин у ювенільний період лише за рахунок ґрунтових запасів вологи;
Впродовж найбільш важливих періодів вегетативного і генеративного росту і розвитку рослин гібридів кукурудзи, у червні і липні також спостерігалась посушлива і суха погода. Перевищення середніх декадних показників температури повітря у червні становили від 1,1 до 4,0 0С, що істотно вплинуло на ростові процеси кукурудзи, формування біометричних показників архітектоніки рослин, величини площі асиміляційної листкової поверхні, уповільнення інтенсивності процесу фотосинтезу. Сумарна кількість атмосферних опадів за червень фіксувалася на рівні 46,6 мм, або 76,4 % від місячної багаторічної норми.
У липні перевищення середніх декадних показників температури повітря становили від 0,4 до 6,2 0С, що істотно вплинуло на тривалість життєздатності пилкових зерен і стовпчиків приймочок на качанах рослин кукурудзи, процеси якісного запилення та утворення і формування зерна, особливо на посівах пізнього строку сівби. Сумарна кількість атмосферних опадів за липень не перевищувала 11,1 мм, або 22,2 % від місячної багаторічної норми.
У першій декаді серпня середні значення температури повітря були наближені до звичайних - 23,1 0С, в другій декаді - спостерігали їх перевищення лише на 0,2 0С порівняно до багаторічних значень. Кількість атмосферних опадів за першу і другу декади місяця становили 4,0 мм (за норми 14 мм) і 0 мм (за норми також 14 мм) відповідно, що зумовлювало пришвидшене підсихання листя у рослин, погіршувало процеси оптимального відтоку асимілятів з листя до зернівок, що впливало на накопичення сухої речовини у зернівках та спричиняло пришвидшення віддачі зерном вологи.
Проведений біологічний моніторинг достигання зерна кукурудзи науковцями цієї установи свідчить, що станом на 21 серпня за раннього (11.04) та оптимального (21.04) строків сівби зерно ранньостиглих, середньоранніх, середньостиглих і середньопізніх гібридів кукурудзи досягло фази "повна стиглість" за вологості 22,0; 23,6; 25,5 і 27,0 % та 27,6; 28,2 і 28,4 % відповідно. Зерно середньопізніх гібридів за оптимального строку сівби при цьому досягло фази "фізіологічна стиглість" за його вологості 32,7 %.
За пізнього строку сівби (1.05) у ранньостиглих, середньоранніх і середньоранніх гібридів зерно досягло також фази "повна стиглість" за дещо вищої його вологості - 30,7; 32,8 і 34,7 %, у середньопізніх гібридів - кінець "воскової стиглості" - початок "фізіологічної стиглості" зерна за вологості 36,0%.
За спостереженнями науковців найбільш оптимальна вологість зерна кукурудзи при комбайновому обмолоті качанів у полі повинна становити 18-
20 %. Тривалість збирання зерна гібридів кукурудзи однієї групи стиглості не повинна перевищувати 5-7 діб, всіх груп стиглості - 16-18 діб. Запізнення зі збиранням призводить до істотних втрат врожаю, йдеться в публікації НААН України.
Еще нет отзывов. Будьте первым!