"Попереду ще багато роботи, щоб український порядок денний об'єднував усі країни регіону. Тому вже зараз працюємо над організацією в найближчому майбутньому Саміту Україна - Латинська Америка", - написала вона у Facebook у суботу після участі напередодні в інавгурації президента Луїса Абінадера в Домініканській Республіці за участю 14 лідерів держав і сотні представників урядів країн з усього світу.
Свириденко уточнила, що це був перший візит української делегації до Домініканської Республіки за 22 роки, проте Україні та миру в Україні в інавгураційній промові президента було відведено окремий блок.
На її думку, це результат насамперед активної уваги України до країн Латинської Америки та Карибського басейну після відвідин президентом Володимиром Зеленським регіону.
"Що більше ми зустрічаємося з лідерами держав, що більше просуваємо український порядок денний у регіоні, то слабшим стає російське лобі, то більшою є підтримка України на міжнародній арені", - наголосила перший віце-прем'єр.
Серед досягнутих результатів вона назвала відвідування президентами Аргентини, Чилі, Коста-Ріки, Гватемали першого глобального саміту миру у Швейцарії та приєднання Аргентини як співлідера до двох пунктів Формули миру Зеленського - ядерної безпеки та відновлення територіальної цілісності України.
Свириденко уточнила, що на полях заходу обговорила з президентом Гватемали Бернардо Аревало продовження роботи над укладенням Угоди про вільну торгівлю, з президентом Сурінаму Чаном Сантохі можливість втілення спільних проєктів у сільському господарстві й видобутку, а також провела зустрічі з прем'єром Белізу Джонні Брісеньйо, міністром закордонних справ Коста-Рики Арнольдо Андре Тіноко та королем Іспанії Феліпе VI.
"З Домініканської Республіки повертаємося з дуже конкретними домовленостями. Віцепрезидент Ракель Пенья запевнила, що країна має потенціал стати логістичним центром для українського експорту в регіон", - додала віцепрем'єр.
Згідно з даними Мінекономіки, Домініканська Республіка є другою державою в регіоні за обсягом імпорту з України. Загалом 2023 року товарообіг між країнами впав на 46% - до $38,73 млн із позитивним для України сальдо $21,07 млн, проте за перші шість місяців цього року експорт сягнув уже $32 млн.
Днем раніше в колонці агентству "Інтерфакс-Україна" Свириденко зазначила, що 2023 року Україна експортувала в усі країни на південь від США товарів на суму $135 млн - стільки ж, скільки і в Сербію.
"Погодьтеся, не найкраще порівняння для 33 країн Латинської Америки та Карибського басейну... За останні 20 років наші зв'язки з Латинською Америкою щонайменше до кінця 2022 року послабшали настільки, що звичайними інструментами дипломатії та торговельної політики їх важко покращити", - констатувала перший віцепрем'єр.
За її словами, 2024 року показники торгівлі зростуть через поліпшення логістики для всіх категорій товарів, але вони все одно набагато гірші за ті, що були на початку тисячоліття, коли тільки до Бразилії Україна щорічно постачала товарів на понад $1 млрд, зокрема, велику кількість добрив і металургійної продукції.
Як вважає Свириденко, незважаючи на малий товарообіг, в України багато спільного з великими країнами регіону з глобальних питань торгівлі. Як приклад вона навела об'єднання в Кернській групі СОТ, що відстоює відкритість торгівлі аграрною продукцією, з Бразилією, Аргентиною, Уругваєм, Чилі, Гватемалою, Парагваєм та іншими країнами регіону.
Перша віцепрем'єр зазначила, що після десятиліть забуття нині триває активна робота з визначення формату співпраці, зокрема, це діалог щодо можливого приєднання до Транстихоокеанського партнерства, учасниками якого є Перу, Чилі й Мексика, а кандидатами, разом із Україною, - Коста-Ріка, Еквадор та Уругвай.
"Як країна-кандидат на вступ до ЄС Україна стежить за розвитком відносин між ЄС та Меркосур, адже угода про вільну торгівлю з Бразилією, Аргентиною, Парагваєм та Уругваєм ЄС може вплинути як на нашу торгівлю зараз, так і на майбутні перспективи вже у статусі члена ЄС", - додала Свириденко.
Вона повідомила, що на зустрічах із колегами від Перу до Уругваю порушується питання можливих поставок устаткування для гідроелектростанцій, бо українські інженери й українські підприємства будували їх у цьому регіоні за часів СРСР.
Перша віцепрем'єр зазначила, що вже є приклади українських компаній, які розширили свою географію на Латинську Америку, як-от Soft Serve, проте Україна також зацікавлена в інвестиціях латиноамериканського бізнесу і бачить такий інтерес з боку фармацевтичного, аграрного секторів, переробної промисловості.
На думку Свириденко, поглибленню співпраці сприяє цінність у регіоні ідеалів свободи, незалежності та територіальної цілісності, значна українська громада та схожість певних процесів.
"Масштабні інфраструктурні проєкти, посилення наших економічних зв'язків і витіснення російського впливу в регіоні можливі, тільки якщо є довіра між урядами наших держав. І ця довіра будується через постійний особистий діалог", - додала перший віцепрем'єр, пише Інтерфакс-Україна.
Еще нет отзывов. Будьте первым!