Новости

Агрометеорологічні умови протягом останнього тижня були сприятливими для вегетації пізніх культур

Агрометеорологічні умови протягом останнього тижня були сприятливими для вегетації пізніх культур
Агрометеорологічні умови протягом останнього тижня були сприятливими для вегетації пізніх сільськогосподарських культур та збору урожаю озимих та ярих зернових культур.

Перша декада серпня характеризувалася нестійкою за температурним режимом погода. Опади у вигляді короткочасних, але інтенсивних злив спостерігалися локально. На більшій частині території країни було сухо.

Середня температура повітря знаходилася у межах від 15,1 до 24,0 0С тепла і була в основному близькою до норми, а у деяких регіонах на 0,4-5,0 0С нижче за норму. Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до 27-30 0С, на півдні - до 32,0 0С тепла, а поверхня грунту у цей час нагрівалась до 59-62 0С. Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі знижувалася до 10-15 0С тепла. Середня температура ґрунту на глибині 5 см становила 18,7 0С.

Дощі різної інтенсивності пройшли локально майже на всій території країни. Так, за даними наукових установ НААН у Львівській області їх випало у середньому 55,7 мм (за декадної норми - 29,0мм), у Київській - 31,2 мм (за норми 21, мм), у Дніпропетровській - 6 мм, Житомирській - 5 мм, у Одеській - 3,7 мм (за норми 11,0 мм), але вони зволожили лише верхній 0-3 см шар ґрунту та майже не вплинули на поповнення запасів продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту.

За інформацією Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства НААН у соняшника на більшості площ триває фаза "достигання насіння", а місцями у південно-західних районах Одеської області розпочато його збирання, що на півтора-два тижні раніше звичайних строків. Діаметр кошиків у південно-західних районах становить 15-19 см, у центральних та північних районах - 7-12 см. Запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту на більшості площ були незадовільними (32-56 мм), а на окремих площ вони зменшились до критичних та недостатніх (8-21 мм) для формування репродуктивних органів. Через дефіцит продуктивної вологи у ґрунті та високих температур повітря у рослин соняшника відмічалось передчасне всихання не лише листків, а й цілих рослин, що значно знизить їх продуктивність.

Лише в умовах зрошення завдяки поливам стан посівів пізніх культур є добрий. У рослин кукурудзи на більшості площ відмічаються фази "запліднення" та "налив зерна". У середньому на рослині сформувалось два качана. Висота рослин у середньому становить 191 см.

У рису спостерігаються фази "формування" та "налив зерна". Висота рослин становила 96 см, сформувалося 912 стебел із волоттю. Стан культури оцінюється як добрий.

Біологічний моніторинг розвитку кукурудзи проведений науковцями ДУ Інститут зернових культур НААН свідчить, що рослини за раннього строку сівби (11 квітня), залежно від групи стиглості біотипів, мають висоту 212-238 см, на рослинах по 5-7 зелених листків з площею асиміляційної поверхні 1862-3644 см2, за оптимального строку сівби (21 квітня) - за висоти 217-235 см, на рослинах по 6-8 зелених листків з площею асиміляційної поверхні 2118-4886 см2, а пізнього строку сівби (1 травня) - за висоти 209-228 см мають по 7-9 зелених листків з площею асиміляційної поверхні 2591-4365 см2. Зазначимо, що в умовах аномально високих температур у рослин гібридів кукурудзи всіх різностиглих форм за пізнього строку сівби спостерігається пришвидшене засихання 9 шт. перших нижніх листків, за оптимального та раннього - 10-12 шт.

На сьогодні у рослин скоростиглих гібридів кукурудзи за раннього строку сівби спостерігаються фази "початок повної стиглості" - "середина повної стиглості зерна", оптимального строку - "початок воскової стиглості" - "кінець воскової стиглості зерна", за пізнього строку сівби - "початок воскової стиглості" - "середина воскової стиглості зерна".

За повідомленням Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр‘єва НААН на території Харківської області у рослин кукурудзи, залежно від строків сівби, спостерігаються фази від "завершення цвітіння волоті" до "молочно-воскова стиглість зерна". Передчасне пожовтіння та відмирання листків нижнього ярусу відмічено в окремих рослин лише за раннього строку сівби.

На ранніх посівах соняшнику триває фаза "налив насіння", а на пізніх - завершилася фаза "цвітіння".

Посіви сої, залежно від строків сівби, перебувають у наступних фазах росту й розвитку: ранні - завершується "налив бобів" ( в 3-7 % рослин спостерігається пожовтіння листя, стебел та бобів, особливо помітно це уздовж полезахисних лісосмуг); оптимальні - "налив бобів"; пізні - "цвітіння" - "формування бобів". Також, за раннього строку сівби сої, помічено засихання окремих рослин (без опадання листя), а за оптимального строку сівби трапляються рослини на яких боби не налились, всохли та опадають.

За раннього строку сівби проса у його волоті до 30 % насіння знаходиться у фазі "дозрівання", а інша частина насіння - у фазі "воскова стиглість"; за оптимального строку сівби проса основна частина рослин викинула волоть, яка почала цвісти.

У рослин кукурудзи, соняшника, сої та проса (оптимального строку сівби) відмічається нетривала втрата тургору у денні години. Через спеку та відсутність дощів у першій та другій декадах липня стан пізніх культур є переважно задовільним, що може призвести до недоборів урожаю.

На полях Інституту відбувається дискування стерні та культивація парів.

За даними ННЦ "Інститут землеробства НААН" посіви сої знаходяться переважно у задовільному стані. Рослини перебувають у фазі "налив насіння". На цей період утворилося 30-35 бобів на рослині. У бобах по 2-3 повноцінних насінини. Висота рослин становить 90-100 см. Прояву хвороб та шкідників в агроценозі сої не зафіксовано.

Посіви проса переважно у доброму стані. Є вилягання рослин, яке поширене орієнтовно на 10-15 % площ. Удобрені посіви перебувають на початку фази "дозрівання" (біля 10 % зерен у волоті дозріло). Висота рослин варіює у межах від 105-120 см. Рослини у посівах з менш інтенсивним рівнем удобрення нижчі на 20-32 см. У волоті відмічено дозрівання біля 30 % зерен від загальної кількості. Фітосанітарний стан агроценозів добрий, розвитку хвороб і шкідників не зафіксовано.

Рослини гречки знаходяться у фазах "плодоутворення" - "дозрівання". Станом на 7 серпня на рослині утворилося до 60-65 виповнених зерен. Спостерігається побуріння біля 40 % від загальної кількості утвореного зерна. Висота рослин становить 100-105 см. Густота рослин у посіві варіює за широкорядного способу сівби від 145 до 200 шт./м2, за звичайного рядкового - від 285 до 365 шт./м2. Хвороб і масового заселення шкідниками не виявлено.

Рослини соняшнику перебувають у фазі "достигання", кукурудзи - у фазі "молочно-воскова стиглість". Загальний стан посівів задовільний.

Отзывы посетителей:
(Следующие отзывы принадлежат опубликовшим их посетителям. Сайт не несет ответственности за содержание комментариев.)

Еще нет отзывов. Будьте первым!

Написать отзыв
Забыли пароль? Регистрация