У посівах соняшника на 5-24% рослин розвиваються та шкодять геліхризова попелиця, трипси, клопи. У кошиках відмічається шкідливість гусениць соняшникової вогнівки, осередково шкодять личинки соняшникових шипоноски та вусача. 2-16% рослин культури хворіють на пероноспороз, білу та сіру гнилі, фомопсис, іржу, фомоз, септоріоз.
У Кукурудзи повсюди на 5-35% обстежених площ відмічається заселення стебловим (кукурудзяним) метеликом, гусениці якого, за чисельності 1-2 екз. на рослину, пошкодили 1-7% рослин. В лісостепових та степових областях окрім стеблового метелика шкоди посівам кукурудзи завдають гусениці листогризучих совок, а саме бавовникової, якими пошкоджено 1-3% рослин культури. Також на волоті та листях кукурудзи живляться злакові попелиці, які заселили 2-10, осередково до 20% рослин у слабкому ступені. Розвиток шкідника стримується ентомофагами, з яких переважає сонечко семикрапкове та золотоочка. Також на рослинах продовжують живлення імаго трав‘яних клопів, злакових п‘явиць, хлібних блішок, цикадок. Гельмінтоспоріозом охоплено 2-6% рослин, пухирчастою та летючою сажками - 1-2% рослин. Захворювання на фузаріоз качанів відмічають на 5-10% рослин, 3-6% качанів.
Посіви цукрових буряків хворіють на церкоспороз, яким охоплено 2-14% рослин. Подекуди виявляють фомоз, рамуляріоз, вірусну жовтяницю, кореневі гнилі. Також у посівах культури розвиваються та шкодять бурякова листкова попелиця, листогризучі совки, подекуди бурякові щитоноски, мінуючі муха, міль, де ними заселено та пошкоджено 2-15% рослин.
Саранові (нестадні види - блакитнокрила, чорносмугаста кобилки, ін. коники, стадні - італійський прус) в Дніпропетровській, Одеській, Харківській, Херсонській областях харчуються в неугіддях, пасовищах, луках, подекуди в крайових смугах посівів просапних культур за чисельності 0,3-4 екз. на кв.м. Відмічається окрилення комах.
Захисні заходи необхідно проводити за чисельності шкідника, що перевищує економічний поріг шкідливості. Обприскування проводять за чисельності стадних саранових (сарана перелітна, сарана італійська, сарана мароккська, пустельна сарана) 2 - 5, нестадних саранових (коник блакитнокрилий, коник зелений та інші) - 10 - 15 екз. на кв.
Лучний метелик у багаторічних травах, забур‘янених посівах соняшнику та кукурудзи гусениці фітофага за чисельності 0,5-1 екз. на кв.м., пошкодили 2-4% рослин.
У садах шкоди завдають плодопошкоджуючі (яблунева, сливова плодожерки), сисні (попелиці, кліщі, щитівки) шкідники. На 6-34% дерев поширюються парша, борошниста роса, плодова гниль (уражено 2-7% плодів). У виноградниках розвиваються гусениці гронової листокрутки, павутинні, інші види кліщів; з хвороб - оїдіум, мілдью, подекуди сіра та чорна гнилі. Захист насаджень проводять з урахуванням "періоду очікування".
За оперативною інформацією про хід робіт із захисту рослин, наданою Головними управліннями Держпродспоживслужби в областях станом на 08.08.2024 року захист сільськогосподарських культур від шкідливих організмів проведений на площі - 34,7 млн. га, з них:
оброблено від бур‘янів - 15,7 млн. га;
оброблено від хвороби - 8,7 млн. га;
оброблено від шкідників - 9,3 млн. га.
Крім того використаний біологічний метод захисту рослин на площі понад - 1,0 млн.га.
Еще нет отзывов. Будьте первым!