Новости

Хвороби та шкідники продовжують погіршувати фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин

Хвороби та шкідники продовжують погіршувати фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин
Хвороби та шкідники продовжують погіршувати фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин, за інформацією Держпродспоживслужби.

Клоп шкідлива черепашка, в Степу, Лісостепу, подекуди Поліссі дохарчовується в посівах зернових колосових культур. Середня чисельність шкідника на незібраних посівах становить 0,5-2 екз. на кв.м. У Запорізькій, Київській, Одеській, Херсонській областях окрилилось до 70% клопів, відмічається початок їх перельоту до місць зимівлі (лісосмуг). Наразі в Одеській області перелетіло до 50% клопів. Разом з тим, у колосках озимої пшениці, жита, ячменю продовжують живлення хлібні жуки (0,5-2 екз. на кв.м), частина імаго перелітає до злакових бур‘янів, жужелиця (0,3-1 екз. на кв.м), фітофагами заселено до 8% рослин, пшеничний трипс, який живиться на 11% рослин та злакова попелиця, яка за огрубіння рослин закінчує свій розвиток.

У дозріваючих посівах ярих, незібраних посівах озимих зернових колосових культур Полісся та Лісостепу погодні умови не сприяли подальшому розвитку та поширенню хвороб на колосі. Фузаріоз, альтернаріоз колоса виявлено на 0,3-8% колосків в осередках Волинської, Львівської та Тернопільської областей. Септоріоз колоса - 3-17% колосків (Вінницька, Волинська, Львівська обл.). Скрізь, де рослини уражені кореневими гнилями, має місце білоколосість. Оливковою плісенню уражено 1-8% колосків пшениці в осередках Волинської та Тернопільської областей.

Передзбиральне обстеження полів та першочергове збирання уражених хворобами хлібів прямим комбайнуванням за подальшого просушування та сепарування зерна сприятиме збереженню здорового та частковому оздоровленню хворого зерна, яке складується і зберігається.

У посівах кукурудзи, соняшника продовжується літ, яйцекладка та відродження гусениць стеблового (кукурудзяного) метелика. Повсюди через високий температурний режим та низьку вологість повітря відмічається засихання відкладених яєць та загибель відроджених гусениць. З хвороб на культурі виявляють гельмінтоспоріоз, 2-12% рослин уражено у Вінницькій, Волинській, Київській, Львівській, Полтавській, Тернопільській, Чернівецькій та Чернігівській областях. 1-3% в осередках Тернопільської області пухирчастою сажкою.

Сою пошкоджують сисні шкідники (попелиця, трипс, павутинний кліщ), гусениці листогризучих совок. Також у посівах культури поширюються антракноз, аскохітоз, пероноспороз, церкоспороз, бактеріальний опік. Відростаючі багаторічні трави заселяють клопи, совки, бульбочкові довгоносики, попелиці. Рослини хворіють на буру плямистість.

Рослини соняшнику заселяють та пошкоджують геліхризова попелиця, кліщі, трипси, клопи, яких обліковують на 2-10, осередково з країв полів до 23% (Київська, Миколаївська, Сумська, Хмельницька обл.) рослин. На посівах спостерігається значна чисельність ентомофагів. Подекуди шкодять гусениці лучного метелика, бавовникової совки, совки-гамма, саранових (пошкоджено 2-6% рослин у слабкому і середньому ступенях). В Одеській області гусеницями соняшникової вогнівки пошкоджено до 4% рослин. У посівах культури виявлено ураження септоріозом, фомозом, пероноспорозом, альтернаріозом, іржею, білою гниллю, фомопсисом на 2-7, осередково до 15% рослин.

На посівах цукрових буряків бурякова листкова попелиця заселила та слабко пошкодила 2-9% рослин у слабкому ступені. Також спостерігається шкідливість личинок бурякових мінуючих молі та мухи, щитоносок на заселених 1-65 рослин Осередково шкодять гусениці совки-гамма. У Полтавській області спостерігають шкідливість амарантового стеблоїда. У господарствах Вінницької, Волинської, Київської, Львівської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської областей фомозом, церкоспорозом уражено 1-14% рослин. У господарства Тернопільської області на 0,3-2% рослин виявляли ураження рамуляріозом, кореневими гнилями.

На рослинах картоплі продовжує шкодити колорадський жук. Фітофагом пошкоджено 3-28% рослин у різних ступенях. Рослинам овочевих культур (капуста) продовжують завдавати шкоди білокрилка, подекуди попелиці, кліщі, хрестоцвіті блішки, гусениці біланів, молі, совок, які заселили та пошкодили 2-40% рослин. Овочеві культури хворіють на фітофтороз, альтернаріоз, макроспоріоз, бактеріоз, пероноспороз, септоріоз, антракноз, верхівкову гниль, якими уражено 2-35% рослин. На бульбах картоплі спостерігають ураження звичайною паршею 1-6%.

Саранові (личинки різних віків) продовжують розвиватися в неугіддях, пасовищах, балках, толоках, рибгоспах, крайових смугах посівів просапних культур, багаторічних трав. На неорних землях середня чисельність нестадних видів саранових (кобилки блакитнокрила, темнокрила, чорносмугаста, хрестовичка мала) становить 0,7-2, осередково 4-5 (Дніпропетровська, Сумська, Миколаївська, Харківська обл.) екз. на кв.м, подекуди у Дніпропетровській, Одеській областях відмічають італійського пруса - 0,5-1 екз. на кв.м. У посівах соняшнику, кукурудзи, багаторічних травах (Миколаївська, Одеська обл.), передусім у крайових смугах посівів, середня чисельність фітофага становить 0,5-2, макс. 3-5 екз. на кв.м (нестадні кобилки), де ними пошкоджено 1-3% рослин за слабкого ступеня. У Дніпропетровській області при обстеженні рибгоспів "Самарський", "Петриківський", а також садового товариства "Пролісок" (Криворізький район) виявляли в допороговій чисельності сарану перелітну. Моніторинг за розвитком шкідника продовжується. Особлива увага приділяється місцям резервації саранових.

Захисні заходи необхідно проводити за чисельності шкідника, що перевищує економічний поріг шкідливості. Обприскування проводять за чисельності стадних саранових (сарана перелітна, сарана італійська, сарана мароккська, пустельна сарана) 2-5, нестадних саранових (коник блакитнокрилий, коник зелений та інші) - 10-15 екз. на кв.м.

В Одеській та Херсонській областях відмічається літ другого покоління лучного метелика, інтенсивністю 1-2 екз. на 10 кроків та відкладання ним яєць. В Херсонській області відмічається відродження гусені на неугіддях і узбіччях посівів технічних культур

У плодових насадженнях триває літ яблуневої та сливової плодожерок, якими пошкоджено 3-16% плодів. Також продовжується шкідливість попелиць, кліщів, якими заселено 6-34% дерев, 5-28% листків. Зерняткові культури уражені борошнистою росою, паршею, плодовою гниллю (уражено 8-42% дерев, 3-16% листя, 2-12, осередково до 20% плодів). На кісточкових - відмічають моніліоз, клястероспоріоз, кокомікоз за ураження 13-23% дерев, 8-17% листків.

У посадках винограду відмічається ураження мілдью (10-15% площ, 3-10% кущів). На сприйнятливих європейських сортах культури розвивається оїдіум (8-10% площ, 4-8% кущів). Ураження хворобами грон незначне.Продовжується шкідливість кліщів, триває літ другого покоління гронової листокрутки.

У господарствах здійснюється постійний фітосанітарний нагляд за посівами сільськогосподарських культур.

За оперативною інформацією про хід робіт із захисту рослин, наданою Головними управліннями Держпродспоживслужби в областях станом на 18.07.2024 року захист сільськогосподарських культур від шкідливих організмів проведений на площі - 33,5 млн. га, з них оброблено від:

бур‘янів - 15,6 млн. га;

хвороб - 8,2 млн. га;

шкідників - 8,8 млн. га.

Біологічний метод захисту рослин використаний на площі понад - 0,9 млн.га.

Отзывы посетителей:
(Следующие отзывы принадлежат опубликовшим их посетителям. Сайт не несет ответственности за содержание комментариев.)

Еще нет отзывов. Будьте первым!

Написать отзыв
Забыли пароль? Регистрация